Bibliometric analysis of postgraduate theses on intelligence in Türki̇ye between 2020 and 2025
2020-2025 yılları arasında Türkiye'de istihbarat konulu lisansüstü tezlerin bibliyometrik analizi
  1. Tez No: 995398
  2. Yazar: ÇAĞLAR PARLAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Bakırçay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, bibliyometrik analiz ile 2020-2025 yılları arasında Türkiye'de istihbarat konulu lisansüstü tezleri incelemek, istihbaratın genel resmini ortaya koymak ve alana ilişkin boşlukların ileride yapılabilecek çalışmalara ışık tutmasını sağlamak amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada bibliyometrik analiz yöntemi kullanılmıştır. Ulusal tez veri tabanında“istihbarat”anahtar kelimesi taranarak 2020-2025 yıllarına ait kayıtlı tezlere ulaşılmıştır. Bulgular: Araştırmada dahil etme kriterlerini sağlayan istihbarat konulu 198 adet kayıtlı teze ulaşılmıştır. İncelenen tezlerin %83,3'ü yüksek lisans tezi, %23,2'si 2024 yılına ait ve %88,9'u Türkçe dilindedir. Tezlerin %83,8'i devlet üniversitelerinde ve çoğunlukla Milli Savunma Üniversitesi'nde (%16,7) yürütülmüştür. İncelenen tezlerin büyük oranda Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde (%34,8) ve en fazla Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Anabilim Dalı'nda (%17,2) olduğu belirlenmiştir. Lisansüstü tezlerin %97'sinin tek danışmanla ve danışmanların çoğunlukla (%34,3) doçent unvanına sahip olduğu bulunmuştur. Tezlerin sadece %24,7'sinde örneklem yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme yöntemi kullanılan lisansüstü tezlerin %75,20'sinde amaçlı örneklem kullanıldığı saptanmıştır. Tezlerde en sık tercih edilen araştırma yönteminin literatür taraması olduğu ve toplam 92 tezde (%48,5) kullanıldığı belirlenmiştir. Tezler çalışma desenlerine göre incelendiğinde, %52,5'i (n=104) nitel, %41,4'ü (n=82) nicel ve %6,1'inde (n=12) karma yöntem kullanılmıştır. İncelenen lisansüstü tez çalışmalarının büyük çoğunluğunun genel istihbarat ve güvenlik alanında yoğunlaştığı belirlenmiştir (%76,8; n=152). Sonuç: Bu incelemede, Türkiye'de istihbarat alanında hazırlanan lisansüstü tezlerin çoğunluğunun yüksek lisans düzeyinde olduğu, devlet üniversitelerinde ve nitel ve nicel araştırma tasarımlarında yoğunlaştığı görülmüştür. Tezlerde örneklem yöntemi kullanımının oldukça sınırlı olduğu ve sıklıkla literatür taraması yönteminin kullanıldığı belirlenmiştir. Bulgular, istihbarat alanındaki akademik çalışmaların yöntemsel çeşitlilik bakımından geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to examine postgraduate theses on intelligence in Türkiye through a bibliometric analysis between 2020 and 2025 to present an overall picture of the field, and to identify existing gaps that may guide future research. Materials and Methods: A bibliometric analysis method was employed in the study. The keyword“intelligence”was searched in the National Thesis Database to identify relevant registered theses between 2020 and 2025. Results: A total of 198 registered theses on intelligence that met the inclusion criteria were identified. Among the theses examined, 83.3% were master's theses, 23.2% were completed in 2024, and 88.9% were written in Turkish. It was found that 83.8% of the theses were conducted at public universities, most frequently at the National Defense University (16.7%). The majority of the theses were carried out within Institutes of Social Sciences (34.8%) and most commonly in the Department of Security Strategies and Management (17.2%). Additionally, 97% of the theses were supervised by a single advisor, and advisors most frequently held the title of Associate Professor (34.3%). Only 24.7% of the theses utilized a sampling method, and among these, purposive sampling was used in 75.20%. Literature review was the most frequently preferred research method, applied in 92 theses (48.5%). By research design, 52,5 % (n=104) were qualitative, 41,4 % (n=82) were quantitative, and 6,1% (n=12) used mixed methods. The majority of postgraduate theses focused on general intelligence and security topics (76.8%, n=152). Conclusion: This study revealed that the majority of postgraduate theses in the field of intelligence in Türkiye are at the master's level, concentrated in state universities, and particularly focused on qualitative research designs. It was determined that the use of sampling methods in these theses is quite limited, and literature review methods are frequently employed. The findings indicate a need to improve the methodological diversity of academic studies in the field of intelligence.