Lateral epikondilit tanısı alan hastalarda kan akımı kısıtlayıcı egzersiz ile eksantrik egzersiz etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of blood flow restriction exercise and eccentric exercise in patients diagnosed with lateral epicondylitis
- Tez No: 995444
- Danışmanlar: PROF. DR. SELNUR NARİN ARAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Orthopedics and Traumatology, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Lateral epikondilit, dirsek çevresinde ağrı ve fonksiyon kaybına neden olan yaygın bir kas-iskelet sistemi rahatsızlığıdır. Bu çalışmanın amacı, lateral epikondilit tanısı alan hastalarda kan akımı kısıtlayıcı egzersiz (KAKE) ile eksantrik egzersiz programlarının etkinliğini karşılaştırmaktır. Çalışmaya lateral epikondilit tanısı alan 27 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak üç gruba ayrıldı: KAKE grubu (n=9), Eksantrik egzersiz grubu (n=9) ve Ortezleme grubu (n=9). KAKE grubuna kan akımı kısıtlayıcı egzersiz, germe egzersizleri ve ortez; Eksantrik gruba eksantrik kuvvetlendirme egzersizi, germe egzersizleri ve ortez; Ortezleme grubuna ise sadece ortez uygulaması yapıldı. Tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerde Görsel Analog Skala (VAS), el kavrama kuvveti (hand grip), pinchmetre ve DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand) skorları kaydedildi. Çalışmanın sonuçları, her üç grupta da tedavi sonrası anlamlı iyileşme gösterdi (p<0,001). KAKE grubunda ağrı azalması (%74,67), DASH skorunda iyileşme (%74,49) ve pinchmetre değerlerinde artış (%146,84) diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p<0,05). Eksantrik grupta ağrı azalması %55,71, DASH skorunda iyileşme %57,53 olarak kaydedildi. El kavrama kuvvetinde her üç grupta da benzer oranda artış gözlendi (KAKE: %53,73, Eksantrik: %54,15, Ortezleme: %49,70). Sonuç olarak, lateral epikondilit tedavisinde KAKE yönteminin ağrı azaltma, fonksiyonel iyileşme ve parmak kavrama kuvveti artışı açısından eksantrik egzersiz ve sadece ortez kullanımına göre daha etkili olduğu belirlenmiştir. KAKE, lateral epikondilit rehabilitasyonunda güvenli ve etkili bir tedavi seçeneği olarak önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Lateral epicondylitis is a common musculoskeletal disorder that causes pain and loss of function around the elbow. The aim of this study was to compare the effectiveness of blood flow restriction exercise (BFRE) and eccentric exercise programs in patients diagnosed with lateral epicondylitis. Twenty-seven patients diagnosed with lateral epicondylitis were included in the study. Patients were randomly divided into three groups: BFRE group (n=9), Eccentric exercise group (n=9), and Orthosis group (n=9). The BFRE group received blood flow restriction exercise, stretching exercises, and orthosis; the Eccentric group received eccentric strengthening exercise, stretching exercises, and orthosis; and the Orthosis group received only orthosis application. Visual Analog Scale (VAS), hand grip strength, pinch meter, and DASH (Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand) scores were recorded in pre- and post-treatment evaluations. The results of the study showed significant improvement in all three groups after treatment (p<0.001). In the BFRE group, pain reduction (74.67%), improvement in DASH score (74.49%), and increase in pinch meter values (146.84%) were found to be statistically significantly higher than the other groups (p<0.05). In the Eccentric group, pain reduction was 55.71% and improvement in DASH score was 57.53%. Similar increases in hand grip strength were observed in all three groups (BFRE: 53.73%, Eccentric: 54.15%, Orthosis: 49.70%). In conclusion, BFRE method was found to be more effective than eccentric exercise and orthosis use alone in terms of pain reduction, functional improvement, and increased finger grip strength in the treatment of lateral epicondylitis. BFRE can be recommended as a safe and effective treatment option in lateral epicondylitis rehabilitation.