İnme tanılı yetişkin bireylerde kısıtlayıcı zorunlu hareket tedavisi ve ergoterapi müdahaleleri kombinasyonunun etkinliği: Randomize kontrollü çalışma
The effectiveness of the combination of constraint-induced movement therapy and occupational therapy interventions in adult individuals with stroke: A randomized controlled study
- Tez No: 995443
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, inme tanılı yetişkin bireylerde Kısıtlayıcı Zorunlu Hareket Tedavisi (KZHT) ile ergoterapi müdahalelerinin kombinasyonunun etkinliğini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Randomize kontrollü ve karşılaştırmalı olarak tasarlanan çalışmaya, 18–65 yaş aralığında kronik inme tanısı almış toplam 32 birey dahil edilmiştir. Katılımcılar, Deneysel Müdahale Grubu (DMG; n=16) ve KZHT Grubu (n=16) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. DMG'ye hem ergoterapi müdahaleleri hem de KZHT uygulanırken, KZHT grubunda yalnızca KZHT uygulanmıştır. Müdahaleler, katılımcıların Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ) ile belirledikleri anlamlı aktiviteler temelinde yürütülmüş; duyusal rehabilitasyon, ince motor beceri eğitimi, adaptif cihaz kullanımı ve günlük yaşam aktiviteleri desteklenmiştir. KZHT grubunda bulunan katılımcılara ise hedef odaklı olmayıp egzersiz temelli rehabilitasyon programı uygulanmıştır. Veri toplama sürecinde Modifiye Ashworth Skalası, Eggers Devreleri, Brunnstrom Evrelemesi, Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği, Duruöz El İndeksi, Mini Mental Durum Testi ve KAPÖ kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS 22.0 paket programı ile yapılmış ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular, DMG'nin üst ekstremite fonksiyonları, günlük yaşam aktivitelerine katılım ve memnuniyet düzeylerinde KZHT grubuna göre daha yüksek gelişim sağladığını göstermiştir; Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği puanlarında belirgin yükseliş (p=0,004), Duruöz El İndeksi sonuçlarında anlamlı gelişme (p=0,018) ve KAPÖ performans (p=0,001) ile memnuniyet skorlarında anlamlı artış (p=0,002) elde edilmiştir. Sonuç olarak, KZHT'nin ergoterapi müdahaleleri ile kombine edilmesi, inme sonrası rehabilitasyon süreçlerinde daha güçlü bir etki yaratmakta ve bireylerin fonksiyonel bağımsızlık ile yaşam kalitesine katkı sağlamaktadır. Bu bulgular, ergoterapinin inme rehabilitasyonundaki tamamlayıcı rolünü vurgulamakta ve klinik uygulamalara yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effectiveness of combining Constraint-Induced Movement Therapy (CIMT) with occupational therapy interventions in adult individuals diagnosed with stroke.The randomized controlled and comparative study included a total of 32 individuals aged between 18 and 65 years who were diagnosed with chronic stroke.Participants were divided into two groups: the Experimental Invtervention Group (EIG; n=16) and the CIMT Group (n=16).While both occupational therapy interventions and CIMT were applied to the EIG, only CIMT was applied to the CIMT Group. Interventions were carried out based on meaningful activities identified by the participants using the Canadian Occupational Performance Measure (COPM);sensory rehabilitation, fine motor skill training, use of adaptive devices, and activities of daily living were supported.Participants in the CIMT Group received a non–goal-oriented, exercise-based rehabilitation program.Data collection instruments included the Modified Ashworth Scale, Eggers Cycles, Brunnstrom Stages, Functional Independence Measure, Duruöz Hand Index, Mini-Mental State Examination, and COPM.Statistical analyses were performed using SPSS 22.0 software, and the level of significance was set at p<0.05.The findings showed that the EIG achieved greater improvements than the CIMT Group in upper extremity functions, participation in activities of daily living, and satisfaction levels. Significant improvements were observed in Functional Independence Measure scores (p=0.004), meaningful improvements in Duruöz Hand Index results (p=0.018), and significant increases in COPM performance (p=0.001) and satisfaction scores (p=0.002).In conclusion, combining CIMT with occupational therapy interventions produces a stronger effect in post-stroke rehabilitation processes and contributes to individuals' functional independence and quality of life.These findings highlight the complementary role of occupational therapy in stroke rehabilitation and provide guidance for clinical practice.