Su stresi koşullarında bazı pamuk (gossypium hirsutum L.) çeşitlerinin verim ve lif kalite özelliklerinin saptanması
The determination of yield and fiber quality of some cotton (gossypium hirsutum L.) cultivars under irrigation water deficit
  1. Tez No: 995463
  2. Yazar: GÜLTEN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çalışmada, farklı pamuk çeşitlerinin su kısıtına karşı verim ve lif kalite özellikleri yönünden performansının belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma materyali olarak kullanılan Claudia, May-455, BA-1010, FH-142, Novelia, Crystal, Fiona, PG-3008, BA-308, GC-555, Totemia, Bless, Solmaz, Sahra, Tomris, PG-5009, PG-1150, Şahin-2000, Ocean ve Edessa gibi 20 pamuk çeşidi kısıntılı sulama koşullarında değerlendirilmiştir. 2024 yılında Salihli-Manisa'da yürütülen çalışmada deneme deseni olarak 4 tekerrürlü Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Deseni kullanılmıştır. Ana parsellerde tam sulama ve tam sulamanın %25'inin verildiği kısıntılı sulama konuları ve alt parsellerde ise çeşitler yer almıştır. Verim, verim komponentleri ve lif kalite özellikleri için elde edilen veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Tek bitki kütlü pamuk verimi, çırçır randımanı, lif uzunluğu, lif inceliği ve lif dayanıklılığı yönünden sulama × çeşit interaksiyonu önemli bulunmuştur. Kısıntılı sulama koşullarında tek bitki kütlü pamuk verimi değerleri 14.61 g (Novelia) ve 33.06 g (Crystal); çırçır randımanı %35,12 (Tomris) ve %40,41 (Crystal); lif uzunluğu 26.99 mm (FH 142) ve 30.32 mm (Crystal); lif inceliği 3.42 mic. (BA 3008) ve 5.02 mic. (BA 1010 ve lif dayanıklılığı 25.87 g tex-1 (Ocean) ve 38.02 g tex-1 (Solmaz) arasında değişmiştir. Sonuç: Tam sulama koşulları ile karşılaştırıldığında su kısıtı tek bitki kütlü pamuk verimini %48, çırçır randımanını %8.58, lif uzunluğunu %6,95, lif inceliğini %4.09 ve lif dayanıklılığını %3.13 azaltmıştır. İncelenen özellikler topluca değerlendirildiğinde kısıntılı sulama koşullarında Crystal ve Edessa çeşitlerinin yetiştirilmesi gerektiği ve kuralığa tolerans ıslah çalışmalarında her iki anacın kullanılmasının yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine the performance of different cotton cultivars in terms of yield and fiber quality characteristics under irrigation water deficit. Materials and Methods: Claudia, May-455, BA-1010, FH-142, Novelia, Crystal, Fiona, PG-3008, BA-308, GC-555, Totemia, Bless, Solmaz, Sahra, Tomris, PG-5009, PG-1150, Şahin-2000, Ocean, and Edessa were evaluated under deficit irrigation conditions. In the study conducted in Salihli-Manisa in 2024, a split-plot randomized block design with four replications was used as the experimental design. The main plots included full irrigation and deficit irrigation at 25% of full irrigation, while the subplots included the cultivars. Data obtained for yield, yield components, and fiber quality characteristics were analyzed. Results: The irrigation × cultivar interaction was found to be significant in terms of seed cotton yield per single plant, ginning out-turn, fiber length, fiber fineness and fiber strength. Under deficit irrigation conditions, seed cotton yield per single plant values were 14.61 g (Novelia) and 33.06 g (Crystal); ginning out-turn was 35.12% (Tomris) and 40.41% (Crystal); fiber length 26.99 mm (FH 142) and 30.32 mm (Crystal); fiber fineness 3.42 mic. (BA 3008) and 5.02 mic. (BA 1010), and fiber strength ranged from 25.87 g tex-1 (Ocean) to 38.02 g tex-1 (Solmaz). Conclusion: Compared to full irrigation conditions, deficit irrigation reduced seed cotton yield per single plant by 48%, ginning out-turn by 8.58%, fiber length by 6.95%, fiber fineness by 4.09%, and fiber strength by 3.13%. When the examined characteristics were evaluated collectively, it was concluded that the Crystal and Edessa varieties should be cultivated under deficit irrigation conditions and that the use of both parents would be beneficial in drought tolerance breeding studies.