Duyusal modülasyon, okupasyonel yeterlilik ve okupasyonel dengenin farklı yaş gruplarında değişimlerinin incelenmesi
Examining age-related differences in sensory modulation, occupational competence, and occupational balance across the adult lifespan
  1. Tez No: 995464
  2. Yazar: EDA SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
Özet
Erişkinlik boyunca duyusal modülasyon süreçleri, bireylerin çevresel uyaranları algılama, yorumlama ve bu uyaranlara uygun tepkiler verme kapasitesini belirler. Yaşla birlikte modülasyon bileşenlerinde değişimler görülmesinin sonucunda bireylerin anlam yükledikleri aktiviteleri sürdürebilme, yaşam rollerini yönetme ve dengeli bir günlük yaşam düzeni kurma becerilerinin de farklılaşma görülmektedir. Bu nedenle duyusal modülasyon, okupasyonel yeterlilik ve okupasyonel denge arasındaki ilişkilerin yaşam döngüsü boyunca bütüncül olarak incelenmesi önemli bir gereksinimdir. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı yetişkinlerde duyusal modülasyonun yaşla birlikte nasıl değiştiğini ve bu değişimlerin okupasyonel yeterlilik ile okupasyonel denge üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmaya 18–90 yaş aralığını temsil eden beş yaş grubundan (18–30, 31–45, 46–60, 61–75, 76–90) toplam 425 yetişkin dahil edilmiştir. Duyusal modülasyon Adölesan/Yetişkin Duyu Profili ile, okupasyonel yeterlilik Aktivite Öz-Değerlendirme Ölçeği (AÖDÖ) ile, okupasyonel denge ise Aktivite Rol Dengesi Anketi-11 (ARDA-11-T) ile değerlendirilmiştir. Bulgular yaş ilerledikçe duyusal kaçınma, düşük kayıt ve duyusal hassasiyet puanlarının arttığını; duyusal arayışın ise azaldığını göstermiştir (p<0,05). Aynı şekilde, okupasyonel yeterlilik ve denge puanlarının da yaşla birlikte belirgin şekilde düştüğü bulunmuştur. Analizler, duyusal modülasyon değişkenlerinin hem okupasyonel yeterlilik hem de denge ile anlamlı ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur (p<0,05). Sonuç olarak, duyusal süreçlerde yaşa bağlı olarak gözlenen değişimlerin, bireylerin okupasyonel işlevsellikleriyle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu nedenle yetişkin ve yaşlılarda ergoterapi değerlendirme ve müdahalelerinde bu bileşenlerin göz önünde bulundurulmasının önemli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Throughout adulthood, sensory modulation processes determine individuals' capacity to perceive, interpret, and respond appropriately to environmental stimuli.As modulation components change with age, individuals' ability to pursue meaningful activities, manage life roles, and establish a balanced daily routine also changes.Therefore, examining the relationships among sensory modulation, occupational competence, and occupational balance holistically across the lifespan is an important research need. The aim of this study was to examine how sensory modulation changes with age in healthy adults and the effects of these changes on occupational competence and occupational balance. A total of 425 adults from five age groups (18–30, 31–45, 46–60, 61–75, and 76–90) representing the age range 18–90 were included in the study. Sensory modulation was assessed using the Adolescent/Adult Sensory Profile; occupational competence was evaluated with the Occupational Self-Assessment (OSA), and occupational balance was measured with the Turkish Occupational Balance Questionnaire-11 (OBQ11-T). Findings showed that sensory avoidance, low registration, and sensory sensitivity scores increased with age, while sensory seeking decreased (p<0.05). Similarly, occupational competence and balance scores were found to decrease significantly with age. Analyses revealed significant correlations between sensory modulation variables and both occupational competence and balance (p<0.05). In conclusion, age-related changes observed in sensory processes were found to be associated with individuals' occupational functioning. Therefore, it is important to consider these components in occupational therapy assessments and interventions for adults and older adults.