Biyolojik olarak parçalanabilen hidrolitik olarak kararlı, yanmaz poliol esteri sentezi, karakterizasyonu ve yoğunluk fonksiyonel teorisi ile elektronik yapılarının aydınlatılması
Synthesis and characterization of a biodegradable, hydrolytically stable, non-flammable polyol ester and elucidation of its electronic structure by density functional theory
  1. Tez No: 995474
  2. Yazar: SİNEM CANSU AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YELDA YALÇIN GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde kullanılan yağlayıcı baz akışkanların büyük bir bölümü, petrolden türetilen mineral yağlardan oluşmakta ve endüstride yaygın biçimde kullanılmaktadır. Ancak modern endüstrinin hızlı gelişimi, mekanik sistemlerin daha yüksek hızlarda, daha ağır yükler altında ve daha yüksek sıcaklıklarda çalışmasını gerektirmekte; bu durum, üstün performans özelliklerine sahip yağlayıcıların kullanımını zorunlu hâle getirmektedir. Mineral yağlar, bu artan performans beklentilerini birçok özel uygulama alanında karşılamakta yetersiz kalmakta ve aynı zamanda biyolojik olarak zor parçalanmaları nedeniyle ciddi çevresel riskler oluşturmaktadır. Bu bağlamda, çevresel sürdürülebilirlik ve yüksek performans gereksinimleri doğrultusunda mineral yağlara alternatif, çevre dostu ve yenilenebilir baz yağların geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, birçok endüstriyel alanda kullanılabilecek; biyolojik olarak parçalanabilen, hidrolitik olarak kararlı, yanmaz ve yüksek termal–oksidatif stabiliteye sahip bir poliol ester baz yağın sentezi ve karakterizasyonu yapılarak, sentezlenen poliol esterin fizikokimyasal özellikleri deneysel yöntemlerle incelenecek; moleküler ve elektronik yapıları ise Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) hesaplamaları kullanılarak analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
A large proportion of the lubricant base fluids currently in use are derived from petroleum-based mineral oils and are widely employed in industry. However, the rapid development of modern industry requires mechanical systems to operate at higher speeds, under heavier loads, and at elevated temperatures, thereby necessitating the use of lubricants with superior performance characteristics. Mineral oils are increasingly unable to meet these rising performance demands in many specific applications and, moreover, pose significant environmental risks due to their poor biodegradability. In this context, the development of environmentally friendly and renewable base oils as alternatives to mineral oils has become critically important in response to both environmental sustainability and high-performance requirements. In this study, a polyol ester base oil possessing biodegradability, hydrolytic stability, non-flammability, and high thermo-oxidative stability, suitable for use in a wide range of industrial applications, will be synthesized and characterized. The physicochemical properties of the synthesized polyol ester will be investigated using experimental methods, while its molecular and electronic structures will be analyzed through Density Functional Theory (DFT) calculations.