Sosyal Duygusal Beceriler (SDB) Psikoeğitim Programı'nın Okul Öncesi Çocuklarının Sosyal Becerileri ve Zorbalık Deneyimleri Üzerindeki Etkisi
The Impact of the Social Emotional Skills (SES) Psychoeducational Program on Preschool Children's Social Skills and Bullying Experiences
  1. Tez No: 995523
  2. Yazar: FATMA GAMZE KURŞUNOĞLU ÇEPERLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NASİBE KANDEMİR ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Okul Öncesi Çocuklarına Yönelik Sosyal Duygusal Beceriler (SDB) Psikoeğitim Programının okul öncesi çocukların sosyal becerileri ile zorba, kurban ve pasif-zorba eğilimleri üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma, 2024-2025 eğitim öğretim yılı içerisinde Afyonkarahisar ilinde yer alan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir kasaba anaokulunda eğitim görmekte olan, ölçüt örnekleme yoluyla belirlenmiş toplam 38 (deney, N=20; kontrol, N=18) 60-72 aylık çocuk ve öğretmenlerini kapsamaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Okul Öncesi Akran Zorbalığı Ölçeği Öğretmen Formu, Zorba Kurban Çocuk Davranışları Değerlendirme Formu ve Okul Öncesi Öğrencilerine Yönelik Sosyal Duygusal Beceriler (SDB) Psikoeğitim Programı Ön ve Son Değerlendirme Formu ile İzleme Formu kullanılmıştır. Yarı deneysel desende gerçekleştirilen bu araştırma kapsamında deney grubuna, araştırmacı tarafından toplam sekiz haftalık süreçte Okul Öncesi Öğrencilerine Yönelik Sosyal Duygusal Beceriler (SDB) Psikoeğitim Programı uygulanmıştır. SDB Psikoeğitim Programı'nın uygulanmaya başlanmasından önce ön-testler uygulanmış, programın uygulanmasının tamamlanmasının ardından son-testler uygulanmış ve son-testlerin uygulanmasının ardından geçen dört haftanın sonunda da izleme-testleri uygulanmıştır. Verilerin analizi için Jamovi programı kullanılmıştır. Araştırmanın veri analizi Wilcoxon ve Mann-Whitney U non-parametrik testler ile tamamlanmıştır. Verilerin analizi sonucunda SDB Psikoeğitim Programı'nın çocukların sosyal beceri düzeyleri üzerinde pozitif etkisinin olduğu, izleme testlerinde bu etkinin devam ettiği, deney grubunun kurban ve pasif-zorba eğilim puanları üzerinde anlamlı farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca psikoeğitim programının pasif-zorba eğilim puanları özelinde deney grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla beraber deney grubunun zorba eğilim puanlarında, deney ve kontrol grubu zorba eğilim ve kurban eğilim puanları arasında anlamlı bir farklılık sonucuna ulaşılmamıştır. Okul Öncesi Öğrencilerine Yönelik Sosyal Duygusal Beceriler (SDB) Psikoeğitim Programı'nın okul öncesi öğretmenleri, PDR uzmanları tarafından uygulanarak okul öncesi dönem çocuklarının sosyal beceri gelişimlerine ve zorba, kurban ve pasif-zorba davranışlarına olumlu yönde katkı sağlayabileceği ve uzmanlara okul öncesi dönem çocuklarıyla sosyal beceri çalışmalarında yol gösterici olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of the Social Emotional Skills (SES) Psychoeducation Program for Preschool Children on the social skills of preschool children and their tendencies toward bullying, victimizing, and passive-bullying. The study included a total of 38 children (experimental, N=20; control, N=18) aged between 60-72 months and their teachers, selected through criterion sampling, attending a town kindergarten affiliated with the Ministry of National Education in Afyonkarahisar province during the 2024-2025 academic year. The data collection tools used in this study were the Demographic Information Form, the Preschool Peer Bullying Scale Teacher Form, the Bully-Victim Child Behavior Assessment Form, and the Pre- and Post-Assessment Forms and Follow-up Form for the Social Emotional Skills (SES) Psychoeducation Program for Preschool Students. In this quasi-experimental study, the experimental group was administered the Social Emotional Skills (SES) Psychoeducation Program for Preschool Students by the researcher over a total of eight weeks. Pre-tests were administered before the start of the SES Psychoeducation Program, post-tests were administered after the completion of the program, and follow-up tests were administered four weeks after the post-tests. The Jamovi program was used for data analysis. Data analysis was completed using the Wilcoxon and Mann-Whitney U non-parametric tests. Results showed that the SES Psychoeducation Program had a positive effect on children's social skill levels, which persisted in the follow-up tests, and that it produced a significant difference in the victim and passive-bully tendency scores of the experimental group. In addition, it was concluded that the psychoeducation program created a significant difference between the experimental and control groups, specifically in passive-bully tendency scores. However, no significant difference was found between the bullying tendency scores of the experimental group and the bullying and victim tendency scores of the control group. It is thought that the Social Emotional Skills (SES) Psychoeducation Program for Preschool Students, when implemented by preschool teachers and guidance counselors, can positively contribute to the social skill development of preschool children and their bullying, victimizing, and passive-bully behaviors, and can guide specialists in studies of preschool children's social skills.