Gölpazarı Kazası'nın 1831 tarihli nüfus defteri
The population register of the district of Gölpazarı, dated 1831
- Tez No: 995527
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
1831 yılında nüfus sayımları kapsamında Hüdavendigar Sancağı'na bağlı kazalardan Gölpazarı'nda da yerli İslam nüfusu sayımı yapıldı. Bu kapsamda hazırlanan Gölpazarı Kazası'nın nüfus defteri de 29 Teşrîn-i evvel 1246/10 Haziran 1831 tarihli ve Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi'nde (COA) ve 1417 numarayla kayıtlıdır. Bu çalışmada esas olarak nüfus defterinde yer alan Gölpazarı Kazası'nın 3 mahallesi ve 56 köyü değerlendirilmiştir. Mahallelerde ve köylerde yaşayan erkek nüfusun yaş, boy, sakal ve bıyık, meslek, unvan, isim ve özel durumları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In 1831, as part of the census, a local Islamic population census was also conducted in Gölpazarı, one of the districts of the Hüdavendigar Sanjak. The population book of Gölpazarı District, prepared within this scope, is dated 29 Teşrîn-i evvel 1246/10 June 1831 and is registered in the Presidency Ottoman Archives (COA) with the number 1417. In this study, 3 neighborhoods and 56 villages of Gölpazarı District included in the population book were evaluated. The age, height, beard and moustache, profession, title, name and special conditions of the male population living in the neighborhoods and villages were examined.