Games for change: High school students' learning experiences and motivation to learn climate change science through educational computer games
Değişim için oyunlar: Lise öğrencilerinin eğitsel bilgisayar oyunlarıyla iklim değişikliği bilimini öğrenmedeki öğrenme deneyimleri ve motivasyonları
- Tez No: 995526
- Danışmanlar: PROF. DR. GLENN G. SMİTH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of South Florıda
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, lise öğrencilerinin eğitsel bilgisayar oyunlarıyla iklim değişikliği bilimini öğrenmedeki öğrenme algılarını incelemektir. Ayrıca, eğitsel bilgisayar oyunlarının öğrencileri iklim değişikliği bilimini öğrenmede ne yönde motive ettiğinin araştırılması amaçlanmaktadır. Bu araştırmada nitel vaka araştırma metodu kullanılmıştır. Amaçlı örneklem yöntemiyle seçilen bir lise öğretmeni ve sekiz öğrencisi çalışmaya katılmışlardır. Ana veri kaynağı olarak bir dizi öğrenci ve öğretmen mülakatı kullanılmıştır. Araştırma verileri Gee'nin oyunların nasıl öğrettiğiyle ilgili ilkeleri ve Keller'in ARCS Motivasyon Teorisi Modeli yardımıyla hem tümdengelimsel hem tümevarımsal yaklaşımlar kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizi, eğitsel bilgisayar oyunlarının, öğrencilerin iklim değişikliği bilimi öğrenmedeki algılarını artırdığını ortaya koymuştur. Bulgular ayrıca, oyunların farklı özellikleri sayesinde öğrencilerin iklim değişikliği bilimini öğrenme algılarını geliştirdiğini göstermiştir. Etkileşimli olma, farklı öğrenme stilleri sağlama, rol oynama, zorlu olma, gerçekçi bir ortam sunma ve öğrenmeye yönelik görsel deneyimler sağlama bu çalışmada kullanılan oyunların kendine has özellikleri olarak bulunmuştur. Buna ek olarak, veri analizi, eğitsel bilgisayar oyunlarının öğrencilerin iklim değişikliği bilimini öğrenmede motivasyonunu artırdığını ortaya koymuştur. Bulgular, oyunların öğrencileri öğrenmeye motive etmede çeşitli roller oynadığını göstermiştir. Bu roller; merak uyandıran, ilginç, odaklanmış bir öğrenme ortamı yaratma, gerçek dünyayla bağlantılı ve değerli bilgiler sağlama ve dersi zorlu ama eğlenceli bir şekilde sunma olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore high school students' perceptions of learning climate change science through educational computer games. Further, it is aimed to investigate what roles educational computer games play in motivating students to learn climate change science. A qualitative case research design is used in this research to better understand and describe how educational computer games influence students' perceptions of learning the climate change science and what roles these games play in motivating them to learn climate change science in the learning environment. A purposefully selected a high school teacher and her eight students are the study participants. A series of student and teacher interviews are used as a main source of data. Both deductive and inductive approaches are used to analyze the data using Gee's principles about how games teach and Keller's ARCS Theory of Motivation Model. The analysis of the data revealed that the educational computer games increased the students' perceptions of learning climate change science. The findings also showed that the games have different characteristics to improve the students' perceptions to learn climate change science. Interactivity, providing different learning styles, role playing, challenging, creating a realistic environment, and providing visual experiences to learn were the specific characteristics of the games used in this study. In addition, the analysis of the data revealed that the educational computer games increased the students' motivation to learn climate change science. The findings showed that the games play various roles in motivating the students to learn. These roles were creating an engaging, interesting, focused learning environment; providing real-world connections and worth knowing information; and presenting the content in a challenging, but a fun way.