The moderating role of employee loyalty in the effect of work engagement on organizational citizenship behavior
İşe bağlılığın örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde çalışan sadakatinin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 995548
  2. Yazar: TUMAÇ İSMAİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL KELEŞ TAYŞİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, işe bağlılık, çalışan sadakati ve örgütsel vatandaşlık davranışı (ÖVD) arasındaki karmaşık etkileşimi incelemekte ve özellikle işe bağlılık ile ÖVD arasındaki ilişkide çalışan sadakatinin düzenleyici (moderating) rolüne odaklanmaktadır. Kuruluşların bağlılık stratejilerine yönelik kayda değer yatırımlarına rağmen, gönüllü işten ayrılmalar ve tutarsız gönüllü davranışlar gibi kalıcı sorunlar, özellikle turizm gibi yoğun hizmet teması gerektiren sektörlerde, örgütsel performansı olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu değişkenler arasındaki doğrudan etkiler literatürde geniş ölçüde incelenmiş olsa da, bağlı çalışanların hangi koşullarda ve ne zaman ÖVD sergilediklerini belirleyen etkileşimsel mekanizmalar yeterince araştırılmamıştır. Bu bağlamda, tez çalışması işe bağlılığın ÖVD üzerindeki etkisini, özellikle çalışan sadakatinin düzenleyici rolünü ele alarak incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the complex interplay between work engagement, employee loyalty, and organizational citizenship behavior (OCB), with particular emphasis on the moderating role of employee loyalty in the engagement–OCB relationship. Despite considerable organizational investment in engagement strategies, persistent challenges such as voluntary turnover and inconsistent discretionary behaviors continue to hinder performance—especially in high-contact service sectors like tourism. While the direct effects among these constructs have been widely documented, limited research has explored the interactive mechanisms that determine when and under what conditions engaged employees display OCB.