Aile işletmelerinde kurumsallaşma sürecine muhasebe sistemin etkisi
The impact of accounting systems on the institutionalization precess in family businesses
- Tez No: 995562
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan araştırmalar sonucunda tez çalışmamızda aile işletmeleri, küresel ekonomide ve kuruldukları yerel çevrelerde önemli bir rol oynar. Bu işletmelerin uzun ömürlü olmalarının anahtarı genellikle kurumsallaşma süreçlerinden geçer. Bir aile işletmesi ikinci veya üçüncü kuşak tarafından yönetilmeye başlandığında, sağlam bir kurumsal yapıya sahip olduğu ve uzun vadeli başarı için doğru adımları attığı söylenebilir. Kurumsallaşma süreci, özellikle muhasebe ve iş etiği açısından kritik bir değerlendirme gerektirir. Kurumsallaşmayı başarmış işletmeler, profesyonel bir muhasebe bilgi sisteminin önemini kavrayarak finansal şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkelerini benimser. Bu yaklaşım, sadece yasal gereklilikleri yerine getirmekle kalmaz, aynı zamanda işletmenin sürdürülebilir büyümesine de zemin hazırlar. Bu bağlamda, aile işletmelerinin kurumsallaşmaya olan bakış açısı, onların gelecekteki başarısını belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Muhasebe ve iş etiği prensiplerine sıkı sıkıya bağlı kalmak, aile üyeleri arasındaki ilişkileri yönetmek ve profesyonel yönetim sistemlerini entegre etmek, bu işletmelerin ekonomik ömürlerini uzatır ve rekabetçi avantaj elde etmelerini sağlar. Bu nedenle, aile işletmelerinin kurumsallaşma süreçleri, hem iç yapılarının analizi hem de ekonomiye olan katkılarının değerlendirilmesi açısından kapsamlı bir inceleme alanıdır.
Özet (Çeviri)
Based on our research, this thesis examines the vital role of family businesses in the global economy and local communities. The key to these businesses' longevity often lies in their institutionalization process. When a family business is managed bythe second or third generation, it can be saidto have a solid corporate structure and have taken the right steps toward long-term success.The institutionalization process requires a critical evaluation, especially from the perspective of accounting and business ethics. Businesses that have successfully institutionalized adopt principles of financial transparency and accountability by understanding the importance of a professional accounting information system. This approach not only fulfills legal requirements but also lays the groundwork for the business's sustainable growth.In this context, a family business's approach to institutionalization is one of the most crucial factors determining its future success. Adhering strictly to accounting and business ethics principles, managing relationships among family members, and integrating professional management systems extend these businesses' economic lifespan and provide a competitive advantage. Therefore, the institutionalization processes of family businesses are a comprehensive area of study, coveringboth the analysis of their internal structures and the evaluation of their contributions to the economy.