İn vitro koşullarda kuraklık stresi altındaki osmanlı çileği (fragaria × ananassa) çeşidinde melatonin ve jasmonik asit uygulamalarının etkileri
In vıtro effects of melatonın and jasmonıc acıd applications on the osmanlı strawberry (fragaria × ananassa) cultivar under drought stress
  1. Tez No: 995583
  2. Yazar: ABDURRAHİM ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT SEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, in vitro koşullarda farklı düzeylerde kuraklık stresi altında yetiştirilen Osmanlı çileği (Fragaria × ananassa) çeşidinde melatonin ve jasmonik asit uygulamalarının büyüme ve bazı fizyolojik özellikler üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Kuraklık stresi, kültür ortamına polietilen glikol (PEG-6000) ilavesiyle 0, 10, 20 ve 40g L⁻¹ düzeylerinde oluşturularak sırasıyla stressiz, hafif, orta ve şiddetli kuraklık koşulları sağlanmıştır. Her PEG düzeyine 100 µM melatonin veya 100 µM jasmonik asit uygulanmış ve bitkiler 4 haftalık kültür süresi sonunda değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında explant başına sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, sürgün yaş ve kuru ağırlığı, klorofil içeriği (SPAD), kök sayısı, kök uzunluğu, kök yaş ve kuru ağırlığı ile prolin içeriği belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, artan PEG konsantrasyonlarının Osmanlı Çileği mikrosürgünlerinde büyüme ve gelişmeyi önemli ölçüde baskıladığını göstermiştir. Melatonin uygulamaları, özellikle kontrol ve düşük kuraklık stresi koşullarında sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, kök sayısı ve klorofil içeriğini artırarak bitki gelişimini desteklemiştir. Jasmonik asit uygulamalarının ise büyüme parametreleri üzerindeki etkisi melatonine kıyasla daha sınırlı bulunmuştur. Prolin içeriği, kuraklık stresinin artmasına bağlı olarak yükselmiş ve en yüksek değerler melatonin uygulanan yüksek PEG dozlarında belirlenmiştir. Sonuç olarak, melatoninin in vitro koşullarda farklı kuraklık düzeyleri altında Osmanlı çileği çeşidinde stres toleransını artırmada jasmonik aside kıyasla daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of melatonin and jasmonic acid applications on growth and certain physiological characteristics of strawberry (Fragaria × ananassa) plants grown under different levels of drought stress under in vitro conditions. Drought stress was induced by supplementing the culture medium with polyethylene glycol (PEG-6000) at concentrations of 0, 10, 20, and 40 g L⁻¹, representing non-stress, mild, moderate, and severe drought conditions, respectively. At each PEG level, 100 µM melatonin or 100 µM jasmonic acid was applied, and the plants were evaluated after a four-week culture period. Within the scope of the study, shoot number per explant, shoot length, shoot fresh and dry weight, chlorophyll content (SPAD value), root number, root length, root fresh and dry weight, and proline content were determined. The results indicated that increasing PEG concentrations significantly inhibited growth and development of strawberry microshoots. Melatonin applications enhanced plant growth by increasing shoot number, shoot length, root number, and chlorophyll content, particularly under control and low drought stress conditions. In contrast, the effects of jasmonic acid on growth parameters were relatively limited compared to melatonin. Proline content increased with increasing drought stress, with the highest values observed in melatonin-treated plants under high PEG concentrations. In conclusion, melatonin was found to be more effective than jasmonic acid in enhancing stress tolerance of strawberry plants under different drought levels in vitro.