Түрк тилдеринде теңирчилик түшүнүктөрүн туюндурган сөздөр (Түрк тилдеринин кыргыз тобунун материалдарынын негизинде)
Tanrıcılık kavramını kapsayan Türk dili sözleri
  1. Tez No: 576442
  2. Yazar: KIYAL TOKTONALİYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADIRALI KONKOBAYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Kırgızca
  9. Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada Türk Dünyası'nda Tanrıcılık kavramının kullanılış ortamları ve anlamı incelenmiştir. Eser, Türkler'in çok önemli bir boyu olan Kırgızlar'ın ilk inançlarından“tanrıcılık”ın bugün de yaşadığını açıklamaktadır. Kırgız bilim adamlarından Tanrıcılık'a büyük önem veren Dastan Sarıgulov ile Çoyun Ömüraliev'in çalışmalarına dayanarak, bu konuda Kırgız törelerini kısmen yansıtmak çalışmanın amaclarındandır. Çalışma Giriş, I. Bölüm Tanrıcılık kavramı, II. Bölüm Tanrıcılık Kavramının kullanılış çevresi, III. Bölüm Tanrıcılığını kapsayan kelimelerin leksikolojik ve anlamsal açıklamaları, IV. Bölüm Tanrıcılık Türklerin anlayışı olarak gibi basamaklardan oluşmaktadır. Giriş'te Kırgızistan'da Tanrıcılık üzerinde çalışanlar ve onların çalışmaları üzerinde genel bilgi verilmiştir. I. Bölüm'de Tanrıcılık kavramının bölümdeki yeri ve incelenmesi üzerinde durulmuştur. II. Bölüm'de ise eserin Tanrıcılık kavramının kullanılış çevresini ve Kırgızlar'ın kültüründe aldığı yer üzerinde açıklamalar verilmiştir. Ata sözlerine oldukça sinmiş olan Tanrıcılık kavramı terbiye ve gelenekler içinde günümüzde kullanılmaktadır. O yüzden Türkler'in nice nesillerinden bu güne kadar gelmiş bu inancın önemini küçümseyemeyiz. III. Bölüm'de de söz konusu kavramının leksikolojik ve anlamsal açıdan incelenmesi önem taşımaktadır. IV. Bölüm'de Türk Dünyası'nda Tanrıcılık anlayışı işlenmiştir. Burada Son olarak Sonuç bölümü yer almıştır. Bibliyografya Bölümünde kullanılmış olan kaynakların listesi verilmiştir. Bu çalışmada bulunan kelimelerin açıklaması verilen kısım – Sözlük kısmıdır.
Özet (Çeviri)
The concept of Tengrism and the domain of its usage in Turkic dialects were studied in this Master's Degree research thesis. Up to this day, research have been conducted on Turk Tengrism by Kırgız researchers. The purpose of this particular research study is to reflect Tengrism from the sources of Kırgız traditions based on the works of Kırgız Tengrists such as Dastan Sarygulov and Choyun Omuraliev. The master research work consists of following sections: Introduction, Chapter I: concepts of Turkish Tengrism in science, Chapter II: Area of using words related to Tengrism in Turkish languages, Chapter III: Lexical and semantic determination of words related to Tengrism, Chapter IV: Tengrism – View of Turkic World. Followed by Conclusion. This research work includes glossary and explanations of the words related to Tengrism.