Lupinus albus l. (termiye) ekstraktının allelopatik potansiyelinin araştırılması
Investigation of allelopathic potential of (Lupinus albus l.) lupin ekstract
- Tez No: 995677
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Lupinus albus L. (termiye) bitkisinden elde edilen ekstraktın Avena fatua L. (yabani yulaf), Aegilops cylindrica Host. (sakal otu), Rumex conglomeratus Murr. (yumak labada), Chenopodium album L. (sirken), Amaranthus retroflexus (kırmızı köklü tilki kuyruğ) ve Echinochola crus-galli L. (darıcan) olmak üzere 6 yabancı ot türü tohumları ve fidelerine karşı biyoherbisidal etkinlikleri araştırılmıştır. Petri çalışmalarında ekstraktların %2, %4, %8, ve %16' lık dozları denenmiştir. Saksı denemelerinde ise ekstraktların başarılı bulunan %8 ve %16' lık dozları yabancı otların fidelerine uygulanmıştır. Petri çalışmalarında, ekstraktların uygulama dozu arttıkça tohum çimlenme oranı, kök ve sürgün uzunluğu üzerine biyoherbisidal etkinin arttığı belirlenmiştir. Termiye ekstraktı tüm yabancı otlarda çimlenmeye ve kök uzunluğuna biyoherbisidal etki göstermiştir. Sürgün uzunluğu; C. album, A. retroflexus, E. crus-galli, ve R. conglomeratus' ta diğer yabancı otlara oranla daha fazla engellenmiştir. Saksı denemelerinde ise en yüksek biyoherbisidal etki R. conglomeratus' ta saptanmış olup bunu sırasıyla C. album ve A. cylindrica izlemiştir. Sonuç olarak termiye bitkisinden elde edilen ekstraktın denemeye alınan 6 yabancı ot türü tohumlarının çimlenmesini, kök ile sürgün boylarını ve fide gelişimini baskıladığı saptanmıştır. Ayrıca doz artışına bağlı olarak inhibisyonun arttığı saptanmıştır. Elde edilen ümit var sonuçlara göre termiye bitkisinin allelopatik potansiyele sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the bioherbicidal activity of the extract obtained from the Lupinus albus L. (lupin plant) against the seeds and seedlings of 6 weed species, namely wild oat (Avena fatua L.), jointed goat grass (Aegilops cylindrica Host.), cluster dock (Rumex conglomeratus Murr.), common lamb's quarters (Chenopodium album L.), redroot pigweed (Amaranthus retroflexus L.), and barnyard grass (Echinochola crus-galli L.), was investigated. In petri dish studies, 2%, 4%, 8%, and 16% doses of the extracts were tested. In pot experiments, the 8% and 16% doses of the extracts, which were found to be successful, were applied to the seedlings of the weeds. In petri dish studies, it was determined that the bioherbicidal effect on seed germination rate, root and shoot length increased as the application dose of the extracts increased. Lupin extract showed a bioherbicidal effect on root length in all weeds. Shoot length was more inhibited in C. album, A. retroflexus, E. crus-galli, and R. conglomeratus compared to other weeds. In pot trials, the highest bioherbicidal effect was observed in R. conglomeratus, followed by C. album and A. cylindrica, respectively. In conclusion, it was determined that the extract obtained from the lupin plant suppressed the germination of seeds, root and shoot lengths, and seedling development of the 6 weed species tested. Furthermore, it was observed that the inhibition increased with increasing dose. Based on these promising results, it was determined that the lupin plant possesses allelopathic potential.