Bandırmalı Kıbrıs gazilerinin gözüyle 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı üzerine sözlü tarih çalışması
An oral history study on the 1974 Cyprus Peace Operation through the eyes of veterans from Bandırma
  1. Tez No: 995724
  2. Yazar: NESRİN DAYICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN SARIYAR SEZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtını Bandırmalı Kıbrıs Gazilerinin tanıklıkları üzerinden ele alan nitel bir sözlü tarih araştırmasıdır. Kıbrıs Adası'nın Osmanlı hâkimiyetinden İngiliz idaresine geçişiyle başlayan süreçte, Rum toplumunun Enosis hedefi doğrultusunda kurduğu EOKA örgütünün faaliyetleri ve buna karşı Kıbrıslı Türklerin TMT çatısı altında yürüttüğü direniş hareketleri, adadaki siyasal ve toplumsal gerilimin temel dinamiklerini oluşturmuştur. 1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti, Rumların sistematik saldırıları ve 15 Temmuz 1974 darbesiyle fiilen işlevsiz hâle gelmiş; bu gelişmeler Türkiye'nin garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs Barış Harekâtını başlatmasına zemin hazırlamıştır. Çalışmada, harekât öncesi Kıbrıs'ın siyasal ve askerî durumu, harekâta giden süreç, harekâtın nedenleri, iki aşamalı askerî operasyonun seyri ve harekât sonrası oluşan yeni düzen bütüncül bir çerçevede ele alınmıştır. Araştırmanın ana kaynağını ise Bandırma Muharip Gaziler Derneği'ne kayıtlı Kıbrıs Gazileriyle gerçekleştirilen mülakatlar oluşturmaktadır. Örneklem yöntemiyle seçilen dokuz gaziyle yapılan görüşmeler, yazılı kayıtların yanı sıra ses ve görüntü kayıtlarıyla da belgelenmiş, elde edilen veriler belge analiz tekniğiyle değerlendirilmiştir. Gazilerin anlatıları, Kıbrıs Barış Harekâtının askerî boyutunun yanı sıra, harekâtın insani, psikolojik ve toplumsal yönlerini de görünür kılmaktadır. Bu bağlamda çalışma, resmî belgeler ve literatürün ötesine geçerek, tarihsel sürecin sahada görev almış bireylerin hafızaları üzerinden yeniden inşa edilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is a qualitative oral history research that examines the 1974 Cyprus Peace Operation through the testimonies of veterans from Bandırma who participated in Cyprus. In the process that began with the transition of the island of Cyprus from Ottoman rule to British administration, the activities of the EOKA organization, established by the Greek community in pursuit of Enosis, and the resistance movements carried out by Turkish Cypriots under the TMT, constituted the main dynamics of political and social tension on the island. The Republic of Cyprus, established in 1960, became practically dysfunctional due to the systematic attacks by the Greeks and the coup on July 15, 1974; these developments paved the way for Turkey to launch the Cyprus Peace Operation by invoking its guarantor rights. The study addresses the political and military situation of Cyprus before the operation, the process leading up to the operation, the reasons for the operation, the course of the two-phase military operation, and the new order established after the operation within a comprehensive framework. The primary source of the research consists of interviews conducted with Cyprus veterans registered with the Bandırma Combat Veterans Association. The interviews conducted with nine veterans selected through a sampling method were documented not only with written records but also with audio and video recordings, and the data obtained were analyzed using the document analysis technique. The accounts of the veterans make visible not only the military dimension of the Cyprus Peace Operation but also its humanitarian, psychological, and social aspects. In this context, the study aims to contribute to the reconstruction of the historical process through the memories of individuals who served on the field, going beyond official documents and the existing literature.