Ebeveynlik rollerinin değişimi: Y kuşağı babalarının çocukbakımındaki rolü
Changing parenting roles: The role of millennial fathersin child care
  1. Tez No: 995728
  2. Yazar: MEHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM ONUR ERDİREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda toplumda yaşanan önemli değişimler, geleneksel ebeveynlik rollerinin de yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Özellikle toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığın artması, kadınların iş yaşamında daha fazla yer almaya başlaması ve kültürel normlardaki değişim, bu dönüşümde belirleyici olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda yalnızca annelerin değil, babaların da çocuk bakımına yönelik yaklaşımlarında gözle görülür değişimler yaşandığı görülmektedir. Önceki kuşaklara kıyasla Y Kuşağı (1981–1996 doğumlular) araştırmacılar tarafından, teknolojik değişime erken adapte olma, eğitim düzeyinin yükselmesi, kentleşme ve küresel kültürel etkileşimlere daha açık olma gibi özelliklerle betimlenir. Y Kuşağı babalarının çocuklarına daha yakın, ilgili ve sorumluluk paylaşımına açık bir şekilde yaklaştıkları gözlemlenmektedir. Bu tez çalışmasında, Y Kuşağı aile yaşamında ve ebeveynlik rollerinde yaşanan dönüşümlerin sosyolojik açıdan önemli ipuçları bulunmaktadır. Ebeveynlik pratikleri, toplumsal yapının gündelik hayatta en görünür olduğu alanlardan biridir. Bu nedenle kuşaklar arasında ortaya çıkan farklılıklar, daha geniş toplumsal değişimlerin anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda açık uçlu sorularla yürütülen mülakatlar aracılığıyla toplamda 15 katılımcıyla derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen yanıtlar; katılımcıların toplumsal cinsiyet rollerine bakışları, ebeveynliğe dair algıları ve bireysel yönelimleri çerçevesinde değerlendirilmiştir. Analizler, tez çalışmasına katılan Y Kuşağı babaların çocuk bakımında daha görünür ve aktif bir rol üstlendiğini ortaya koyarken; aynı zamanda iş yaşamının baskısı, toplumsal normlar ve geleneksel bakış açılarının bu süreci hâlâ etkilediğini göstermiştir. Bu çalışma, Y Kuşağı babalarının çocuk bakımına ilişkin deneyimlerini katılımcıların anlatıları üzerinden incelemekte ve bu deneyimlerin, modern babalık tartışmalarına örnek olaylar ve nitel gözlemler düzeyinde katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, significant changes in society have led to the reshaping of traditional parenting roles. In particular, the increasing awareness of gender equality, the growing participation of women in the workforce, and changes in cultural norms have been decisive factors in this transformation. As a result of these developments, noticeable changes have occurred not only in mothers' but also in fathers' approaches to childcare. Compared to previous generations, Generation Y (individuals born between 1981 and 1996) is described by researchers as a cohort characterized by early adaptation to technological change, higher levels of education, urbanization, and greater openness to global cultural interactions. Fathers belonging to Generation Y are observed to adopt a more involved, attentive, and responsibility-sharing approach toward their children. This thesis is based on the assumption that transformations in family life and parenting roles among Generation Y provide important sociological insights. Parenting practices constitute one of the most visible areas in which the social structure is reflected in everyday life. Therefore, differences that emerge between generations allow for a broader understanding of social change. In line with this purpose, in-depth interviews were conducted with a total of 15 participants using open-ended questions. The responses obtained were analyzed within the framework of the participants' perceptions of gender roles, their understandings of parenthood, and their individual orientations. The analyses reveal that Generation Y fathers who participated in the thesis study assume a more visible and active role in childcare; however, they also indicate that work-related pressures, social norms, and traditional perspectives continue to influence this process. This study examines the childcare experiences of Generation Y fathers through the narratives of the participants and is expected to contribute to discussions on modern fatherhood at the level of case-based examples and qualitative observations.