Presenteeism ve iş tatmini arasındaki ilişkide yaşam doyumunun rolü: Sağlık çalışanları üzerine bir değerlendirme
The role of life satisfaction in the relationship between presenteeism and job satisfaction: An evaluation of healthcare workers
- Tez No: 995729
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN GEDİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanları örnekleminde presenteeism davranışının, iş tatmini düzeylerini nasıl şekillendirdiğini saptamak ve yaşam doyumunun söz konusu ilişkideki aracılık fonksiyonunu değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye'de çeşitli sağlık kurumlarında görev yapan 507 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Veriler çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış; presenteeism, iş tatmini ve yaşam doyumu ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analiz sürecinde; korelasyon katsayıları ve hiyerarşik regresyon tekniklerinden yararlanılmış, aracılık etkisi Baron ve Kenny'nin yaklaşımı doğrultusunda test edilmiştir. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkiler, presenteeism'in duygusal ve davranışsal; iş tatmininin ise içsel ve dışsal alt boyutları üzerinden ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bulgular, presenteeism arttıkça iş tatmininin anlamlı düzeyde azaldığını (negatif korelasyon), iş tatmini yükseldikçe yaşam doyumunun da arttığını ortaya koymuştur. Benzer şekilde, presenteeism ile yaşam doyumu arasındaki ilişkinin yönünün de negatif olduğu belirlenmiştir. Regresyon analizleri sonucunda presenteeism-iş tatmini bağlamında, yaşam doyumunun kısmi aracı rol üstlendiği belirlenmiştir. Alt boyut analizleri, bu ilişkilerin özellikle duygusal presenteeism ve dışsal tatmin üzerinden şekillendiğini ortaya koymuştur. Demografik bulgular; ileri yaşın, doktorluk mesleğinin, yüksek gelirin ve mesleki kıdemin; iş tatmini ve yaşam doyumu üzerinde olumlu, presenteeism üzerinde ise düşürücü (iyileştirici) bir etkisi olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak çalışma, sağlık sektöründe iş tatminsizliğinin temelinde duygusal tükenmişliğin ve ekonomik faktörlerin önemli rol oynadığını ortaya koymakta; presenteeism davranışının yönetilmesinin ve çalışanların yaşam doyumunu artıracak bütüncül politikaların uygulanmasının kritik bir öneme sahip olduğunu vurgulamaktadır
Özet (Çeviri)
The primary objective of this thesis is to determine how presenteeism behavior shapes job satisfaction levels among the healthcare workforce and to evaluate the mediating function of life satisfaction within this specific context. The research sample comprises 507 healthcare personnel employed across various medical institutions in Turkey. Data collection was conducted via an online survey method, utilizing specific scales for presenteeism, job satisfaction, and life satisfaction. During the analytical process, correlation coefficients and hierarchical regression techniques were employed, while the mediation effect was tested following the approach outlined by Baron and Kenny. Furthermore, the interactions between variables were scrutinized through the sub-dimensions of presenteeism and job satisfaction. The findings revealed that as presenteeism increases, job satisfaction significantly decreases, whereas an increase in job satisfaction leads to higher life satisfaction. Similarly, it was determined that the trajectory of the association between presenteeism and life satisfaction is also negative. As a result of the regression analyses, it was identified that life satisfaction assumes a partial mediating role within the context of the presenteeism-job satisfaction nexus. Analyses of the sub-dimensions demonstrated that these dynamics are primarily shaped through emotional presenteeism and extrinsic satisfaction. Demographic data suggest that advanced age, being a physician, higher income, and professional seniority have a positive impact on job and life satisfaction, while exerting a mitigating effect on presenteeism. In conclusion, the study highlights that emotional exhaustion and economic factors play a pivotal role in job dissatisfaction within the healthcare sector, emphasizing the critical importance of managing presenteeism behaviors and implementing holistic policies to enhance employees' life satisfaction.