Kültürel miras hakkı ve UNESCO
The right to cultural heritage and UNESCO
  1. Tez No: 995740
  2. Yazar: MELTEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Kültürel miras hakkı, insan onurunun bir parçası ve kültürel yaşama katılma hakkının bir alt dalıdır. Kültürel miras hakkının kültürel mirasa erişim, kültürel mirastan yararlanma ve kültürel mirasın korunması olmak üzere üç temel veçhesi vardır. Bu hak, bilgi edinme, karar alım süreçlerine katılım ve giderim konusunda usuli güvenceleri de kapsar. Bu çalışma, UNESCO çerçevesindeki kültürel miras hukukunun bu hakkın standartlarını ne ölçüde karşıladığını incelemektedir. Kültürel miras hukukunun söz konusu standartları karşılamada bazı etkisizlikleri ve yetersizlikleri olsa da UNESCO'nun bu alandaki çabaları yadsınamaz. Ancak UNESCO, kültürel miras koruma mekanizmalarında kültürel miras hakkının standartlarına daha güvenceli bir yer vermelidir.
Özet (Çeviri)
The right to cultural heritage is tied to human dignity and is a part of the right to participate in cultural life. It has three main aspects: access to cultural heritage, enjoyment of cultural heritage, and protection of cultural heritage. This right also includes procedural safeguards such as access to information, participation in decision-making, and redress. This study looks at how well cultural heritage law within the UNESCO framework aligns with these standards. While there are some inefficiencies and shortcomings in meeting these standards, UNESCO's efforts are clearly evident. However, UNESCO should more thoroughly integrate the standards of the right to cultural heritage into its cultural heritage protection mechanisms.