Öğrencilerin güvenli okul algılarının yapay zekâ ile görselleştirilmesine yönelik okul yöneticilerinin görüşleri
School administrators' views on the visualization of students' safe school perceptions with artificial intelligence
- Tez No: 995749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI YURTTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yapay zekâ destekli görsel üretim tekniklerini kullanarak öğrencilerin güvenli okul algılarını görselleştirmek ve bu görselleştirmelerin güvenli okul politikalarının oluşturulması ve uygulanması süreçlerine olası katkılarını okul yöneticilerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirmektir. Çalışma, bir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bağlamında iç içe geçmiş tek durum deseni ile yürütülmüştür. Durum ilgili okul olarak belirlenmiş; alt analiz birimlerini öğrenciler ve okul yöneticileri oluşturmuştur. Durumu farklı açılardan betimleyebilmek amacıyla maksimum çeşitlilik örneklemesi ile seçilen 16 öğrenci ve gönüllülük esasına göre çalışmaya katılan 4 okul yöneticisi ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel analiz ile içerik analizi teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında öğrencilerle yapılan görüşmeler analiz edilerek güvenli okula ilişkin algılar ortaya konulmuş; elde edilen bulgular doğrultusunda oluşturulan istemler (promptlar) üretken yapay zekâ aracına iletilerek bu algıları yansıtan görsel temsiller üretilmiştir. İkinci aşamada ise okul yöneticileriyle yapılan görüşmelerde yöneticilerin güvenli okul algıları ortaya konulmuş, üretilen görseller kendilerine sunularak bu temsillerin güvenli okul politikalarının oluşturulması ve uygulanması süreçlerine olası katkıları değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin okulu genel olarak güvenli bir ortam olarak algıladıkları; ancak gözetimin sınırlı olduğu okul çevresi ve tuvaletler gibi alanlarda güvensizlik deneyimlerinin belirginleştiği görülmüştür. Akran desteği, okul kuralları, yetkili kişilerin varlığı ve kontrollü ders ortamı güvenli okul algısını güçlendiren temel faktörler olarak belirlenirken; etkisiz gözetim, fiziksel şiddet, tehlikeli araç ve maddelerin varlığı, hijyen yetersizlikleri, gıda sağlığı ve güvenliği sorunları, disiplin uygulamalarına yönelik endişeler ile tasarım ve planlama sorunları güvensizlik algısını artıran temel etmenler olarak belirlenmiştir. Okul yöneticilerinin değerlendirmelerine göre okul genel olarak güvenli görülmekle birlikte, okul çevresi ve yönetsel yetki alanı dışında kalan riskler sürdürülebilir güvenlik açısından sorun alanı oluşturmaktadır. Okul güvenlik politikalarının öğrenciler tarafından ağırlıklı olarak gözetim odaklı uygulamalar üzerinden algılandığı belirlenmiştir. Son olarak, yapay zekâ destekli görsellerin öğrenci algılarını görünür kılarak güvenli okul politikalarının geliştirilmesine katkı sunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to visualize students' perceptions of a safe school using artificial intelligence–supported visual generation techniques and to evaluate the potential contributions of these visualizations to the development and implementation of safe school policies based on school administrators' views. The study was conducted using an embedded single-case design within a qualitative research approach. The case was defined as a Vocational and Technical Anatolian High School, and the embedded units of analysis consisted of students and school administrators. To describe the case from multiple perspectives, semi-structured interviews were conducted with 16 students selected through maximum variation sampling and with 4 school administrators who participated on a voluntary basis. The collected data were analyzed using descriptive and content analysis techniques. In the first phase of the study, interviews with students were analyzed to identify their perceptions of a safe school; based on these findings, prompts were developed and submitted to a generative artificial intelligence tool to produce visual representations reflecting these perceptions. In the second phase, interviews with school administrators were conducted to reveal their perceptions of a safe school, and the generated visuals were presented to them to evaluate the potential contributions of these representations to the development and implementation of safe school policies. The findings indicated that students generally perceived the school as a safe environment; however, experiences of unsafety were more pronounced in areas with limited supervision, such as the school surroundings and restrooms. Peer support, school rules, the presence of authorized personnel, and a controlled classroom environment were identified as key factors strengthening perceptions of a safe school, whereas ineffective supervision, physical violence, the presence of dangerous tools and substances, hygiene deficiencies, food safety and security issues, concerns regarding disciplinary practices, and design and planning problems were identified as major factors increasing perceptions of unsafety. According to school administrators, although the school was generally considered safe, risks located in the school surroundings and outside the scope of administrative authority posed challenges to sustainable safety. It was also found that school safety policies were predominantly perceived by students through surveillance-oriented practices. Finally, the study concluded that AI-supported visuals can contribute to the development of safe school policies by making students' perceptions visible.