Osteoblastlarda anti-apoptotik ve proliferatif etkili adrenomedüllin hormonunun segmental kemik defekti üzerine etkisi
The effect of adrenomedullin hormone with anti-apoptotic and proliferative properties in osteoblasts on segmental bone defect
  1. Tez No: 995774
  2. Yazar: MEHMET KAYMAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EGEMEN TURHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Kemik defektlerinin ortopedik tedavisi zorlu ve maliyetlidir. Bu alanda yapılan kemik defektli hayvan deneyleri pek çok molekül ve biyomateryalin kemik üzerine etkilerini araştırmak adına kullanılmaktadır. Son yıllarda bulunan ve henüz tam olarak etkileri bilinmeyen adrenomedüllin hormonunun literatürde kemik doku üzerine makroskopik ve hücresel düzeyde pozitif yönde etkilerinin bulunması nedeni ile segmental kemik defektinin iyileşmesine katkı yapıp yapmayacağını araştırmak üzere bir hayvan deneyi planladık. Toplam 36 adet Wistar rat ile 4-8 haftalık ve 15-30 µg'lık doz ve zaman bağımlı 6 grup oluşturuldu. Her grupta bilateral önkol radius cisminden 2 mm'lik defekt oluşturuldu ve haftalık 3 kere intraperitoneal olmak üzere 4 ve 8 haftalık kontrollere NaCl solüsyonu, 15 µg 4 hafta, 15 µg 8 hafta, 30 µg 4 hafta ve 30 µg 8 haftalık deney gruplarına belirtilen dozlarda adrenomedüllin uygulandı. Deneyin sonunda hayvanlara ötenazi uygulandı ve formolin solüsyonunda mikrotomografi ile defekt bölgesi görüntülendi. Mikrotomografik olarak kemik yüzey alanı, kemik hacmi, trabeküler kemik kalınlıklarına bakıldı ve ardından histolojik analize geçildi ve dekalsifikasyon sürecinin ardından ışık mikroskobunda defekt bölgesinde oluşan yeni kemik alanları bilgisayar ortamında hesaplandı ve istatistiksel olarak mikrotomografi ve histoloji verileri karşılaştırıldı. Mikrotomografide ve histolojide 15 µg lık gruplarda belli parametrelerde istatistiksel anlamlı daha fazla yeni kemik alanları olduğu görüldü. 30 µg lık gruplarda ise bu etki görülmedi. Kemik mineral yoğunluğunda ise adrenomedüllin verilen deney gruplarında, kontrol grubuna göre artış gözlendi. Sonuç: Çalışmamızda, her ne kadar çoğu parametrede istatistiksel anlamlı bir fark çıkmasa da, adrenomedüllinin kemik dokunun hasar almış bölgelerinde belli dozlarda, kemik dokuya pozitif etki edebileceğine dair radyolojik ve histolojik sonuçlar mevcuttur. Ancak bu etki, defekt modelinde düşünüldüğü kadar büyük bir iyileşme ortaya çıkartmamıştır. Adrenomedüllin ve kalsitonin grubu hormonların kemik dokuya travma veya stres durumlarında nasıl etkilediği konusunda yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Orthopaedic treatment of bone defects is difficult and costly. Animal researches with bone defects are used to investigate the effects of many molecules and biomaterials. We planned an animal research to investigate the effect of adrenomedullin hormone, which has been found in recent years and whose effects are not yet fully understood, on bone defect. We tried to find an answer whether adrenomedullin hormone with its positive effects on bone tissue both at the macroscopic and cellular levels can contribute to the improvement of segmental bone defect. Time and dose dependent six groups were created with 36 Wistar rats. In each group, a 2 mm defect at the diaphysis of radius was created bilaterally. NaCl solution was administered to sham groups three times a week for 4 and 8 weeks, intraperitoneally. Adrenomedullin was administered to experiment groups three times a week; 15 µg 4 weeks, 15 µg 8 weeks, 30 µg 4 weeks and 30 µg 8 weeks. At the end of the experiment, the animals were euthanized and the defect site was visualized by microtomography in the formolin solution. After that, histological analysis was performed and new bone areas formed in defect area was measured via light microscope. Microtomographical and histological data between groups were compared using statistics. In microtomography and histology, it was observed that there were statistically significant in some of the parameters indicating new bone formation in 15 µg groups and bone mineral density was found higher in adrenomedullin groups. Conclusion: In our study, although there is no statistically significant difference in most parameters, there are radiological and histological results that indicate adrenomedullin may have a positive effect on damaged bone tissue at certain doses. However, this effect did not reveal as great improvement in a bone defect model. Further studies are needed on how adrenomedullin and calcitonin group hormones affect bone tissue in cases of trauma or stress.