Ankara'da proje temelli kurulan ve desteklenen kadın kooperatiflerinde kadın güçlenme deneyimi analizi
Analysis of women's empowerment experience in the project-based and supported cooperatives of Ankara
- Tez No: 995819
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ankara'da yerel yönetimler tarafından ulusal ve uluslararası fon kaynaklarıyla proje temelli kurulan kadın kooperatiflerinde kadınların deneyimlerini feminist sosyal hizmet perspektifiyle incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, kadınların kooperatifleşme sürecine katılım motivasyonlarını, toplumsal cinsiyet ihtiyaçlarını ve kooperatif deneyimi aracılığıyla özel ve kamusal alanda yaşadıkları güçlenme süreçlerini bütüncül bir çerçevede ele almaktadır. Bu doğrultuda Ankara'da faaliyet gösteren 12 farklı kadın kooperatifinden 17 kadınla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; elde edilen nitel veriler MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, kadın kooperatiflerinin kadınlar açısından yalnızca ekonomik istihdam alanları olmadığını; aynı zamanda toplumsal cinsiyet ilişkilerinin müzakere edildiği, yeniden üretildiği ve kimi koşullarda dönüştürüldüğü çok katmanlı sosyal alanlar olduğunu göstermektedir. Bulgular, kadınların güçlenme deneyimlerinin bireysel/psikolojik, sosyo-kültürel ve sosyo-politik olmak üzere üç düzeyde ortaya çıktığını; ancak bu düzeylerin eşzamanlı fakat eşitsiz biçimde ilerlediğini ortaya koymaktadır. Bireysel düzeyde kadınların öz güven, öz yeterlik ve fail olma deneyimleri bireysel düzeydeki güçlenmeye işaret ederken , sosyo-kültürel düzeyde dayanışma, görünürlük ve birlikte yapabilme gücü öne çıkmaktadır. Buna karşın sosyo-politik düzeyde güçlenmenin, güvencesiz çalışma, bakım emeği yükü ve proje temelli desteklere bağımlılık nedeniyle kırılgan kaldığı tespit edilmiştir. Çalışma, kadın kooperatiflerinin pratik toplumsal cinsiyet ihtiyaçlarına yanıt verme kapasitesine sahip olduğunu; ancak stratejik toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini dönüştürme konusunda sınırlı kaldığını ortaya koymaktadır. Bu bağlamda tez, kadın kooperatiflerini eleştirel bir yaklaşımla ele almakta; feminist sosyal hizmet müdahaleleri, hak temelli sosyal politikalar ve kamusal destek mekanizmalarıyla bütünleştirildiğinde dönüştürücü potansiyel taşıyan, ancak mevcut hâlleriyle koşullu güçlenme alanları olarak konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine women's experiences in women's cooperatives in Ankara that have been established on a project basis by local governments through national and international funding sources, through the lens of feminist social work. It addresses, within a holistic framework, women's motivations for participating in the process of cooperative formation, their gendered needs, and the empowerment processes they experience in both private and public spheres through their cooperative engagement. To this end, in-depth interviews were conducted with 17 women from 12 different women's cooperatives operating in Ankara, and the qualitative data were analyzed using MAXQDA. The findings indicate that women's cooperatives are not merely sites of economic employment for women; rather, they constitute multilayered social spaces in which gender relations are negotiated, reproduced, and, under certain conditions, transformed. The results show that women's empowerment experiences emerge at three levels; individual/psychological, socio-cultural, and socio-political yet these levels develop simultaneously but unevenly. At the individual level, increases are observed in women's self-confidence, self-efficacy, and sense of agency; at the socio-cultural level, solidarity, visibility, and collective capacity for action come to the fore. By contrast, empowerment at the socio-political level remains fragile due to precarious work conditions, the burden of care labor, and dependence on project-based support. The study demonstrates that women's cooperatives have the capacity to respond to practical gender needs, but remain limited in transforming strategic gender inequalities. In this context, the thesis examines women's cooperatives through a critical lens, positioning them as spaces of conditional empowerment in their current form, while arguing that they hold transformative potential when integrated with feminist social work interventions, rights-based social policies, and public support mechanisms.