Limonata endüstrisi atığı olan limon kabuğundan uçucu yağ elde edilmesi ve balık yağı oksidasyonuna karşın doğal antioksidan olarak sürdürülebilir kullanım potansiyelinin belirlenmesi
Extraction of essential oil from lemon peel, a lemonade industry waste and determi̇nation of its potential for sustainable use as a natural antioxi̇dant against fish oil oxidation
- Tez No: 995820
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN SABRİ KESBİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Su Ürünleri, Agriculture, Aquatic Products
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım ve Tabii Bitki Kaynakları Ana Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmasında, limonata endüstrisi atığı olan kabuklardan elde edilen limon kabuğu uçucu yağının (LKUY), balık yağında oksidatif ve termal bozunmaya karşı doğal bir antioksidan olarak kullanım potansiyeli araştırılmıştır. Bu çalışmada limon kabuklarından hidrodistilasyon yöntemiyle, Klavenger Aparatıyla elde edilen uçucu yağın kimyasal bileşimi GC-MS analizi ile belirlenmiştir. Analiz sonuçlarına göre esansiyel yağın majör bileşenleri İzolimonen (%60,13), β-Pinen (14,42) ve γ-Terpinen (11,96) olduğu tespit edilmiştir. Ardından balık yağına farklı oranlarda (%0, %0,1; %0,5; %1 ve %3) LKUY ilave edilerek deney grupları oluşturulmuştur. Sentetik antioksidan içeren BHT100 grubu pozitif kontrol olarak kullanılmıştır. Numuneler hızlandırılmış oksidasyon koşullarına tabi tutulmuş; oksidatif stabilite peroksit değeri (PV) üzerinden, termal davranış ise TGA, DTG ve DTA analizleri ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, LKUY ilavesinin balık yağında oksidatif ve termal stabiliteyi doza bağlı olarak iyileştirdiğini göstermiştir. Peroksit değeri bakımından %1 LKUY içeren grubun primer oksidasyon ürünlerinin oluşumunu en etkin şekilde baskıladığı belirlenmiştir (p < 0,05). Termal analiz sonuçları, düşük ve orta doz (%0,1 ve %0,5) LKUY uygulamalarının ana bozunma basamaklarını daha yüksek sıcaklıklara kaydırarak sentetik antioksidan BHT'ye yakın bir koruma sağlayabildiğini ortaya koymuştur. Optimum doz olarak %0,5 tespit edilmiştir. Buna karşılık yüksek doz uygulamalarda stabilite üzerindeki etkinliğin azaldığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, limon kabuğu uçucu yağının uygun dozlarda kullanıldığında balık yağında etkili bir doğal antioksidan olarak değerlendirilebileceği; aynı zamanda limonata endüstrisi atıklarının çevresel yükünü azaltan, sürdürülebilir ve katma değerli bir atık yönetimi yaklaşımına katkı sağlayabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the potential use of lemon peel essential oil (LPEO), extracted from lemon peels a waste product of the lemonade industry as a natural antioxidant against oxidative and thermal degradation in fish oil was investigated. In this study, the volatile composition of the essential oil obtained from lemon peels by hydrodistillation using a Clavenger apparatus was determined by GC-MS analysis. According to the analysis results, the major components of the essential oil were identified as Isolimonene (60,13%), β-Pinen (14,42%), and γ-Terpinen (11,96%). Experimental groups were then designed by suplementing LKUY to fish oil at different ratios (0%, 0,1%; 0,5%; 1%, and 3%). The BHT100 group, containing synthetic antioxidants such Butylated hydroxytoluene (BHT), was used as a positive control. The samples were subjected to accelerated oxidation conditions; oxidative stability was evaluated based on the peroxide value (PV), while thermal behavior was assessed using TGA, DTG, and DTA analyses. The results obtained showed that the addition of LKUY improved the oxidative and thermal stability of fish oil in a dose-dependent manner. In terms of peroxide value, the group containing 1% LKUY was found to be the significantly effective in suppressing the formation of primary oxidation products (p < 0,05). Thermal analysis results revealed that low and medium doses (0,1% and 0,5%) of LKUY shifted the main degradation steps to higher temperatures, providing protection close to that of the synthetic antioxidant BHT. The optimal dose was determined to be 0,5%. In contrast, a decrease in effectiveness on stability was observed in high-dose applications. In conclusion, it was concluded that lemon peel essential oil can be considered an effective natural antioxidant in fish oil when used at appropriate doses; it can also contribute to a sustainable and value-added waste management approach that reduces the environmental burden of lemonade industry waste.