Bergama Kazıkbağları iskelesindeki eski gümrük binasının yeni kullanım potansiyeli üzerine bir araştırma
A research on the adaptive reuse potential of the old customs building in Bergama Kazikbağlari pier
- Tez No: 995833
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ŞAKİR BİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı İzmir ili, Bergama ilçesi sınırlarında bulunan ve Pergamon Uygarlığı'nın limanı durumunda olan Kazıkbağları İskelesi'ni tarihsel olarak araştırmak, iskelede bulunan yapıların farklı dönemlerdeki fonksiyonları ile mevcut durumlarını belirlemek, yine iskelede yer alan eski gümrük binasının koruma sorunlarını tespit ederek bir koruma ve restorasyon projesi temelinde yeni kullanım önerisi oluşturmaktır. Araştırmada 19. Yüzyılda Osmanlıdaki ticaret ve gümrük organizasyonu, ege bölgesindeki ticaret ve gümrükler, gümrük mimarisi, Kazıkbağları İskelesi yapıları ve eski gümrük binası hakkında kapsamlı literatür taramasına dayalı bir teorik temel oluşturulmuştur. Çalışmanın uygulama aşamasında saha çalışması yöntemi ve belgeleme tekniğinden yararlanılmıştır. Bu süreçte iskelede bulunan gümrük binası ve eklentilerinin koruma ve restorasyonu için mevcut durum lazer tarama ve fotografik belgeleme tekniği ile belgelenmiştir. Sahada incelenen ve dijital ortama aktarılan belgelere dayalı verilerin değerlendirilmesi sonucunda eski gümrük binasının koruma sorunları tespit edilmiş ve rölöve çalışması yapılmıştır. Gümrük binasına ait eski fotoğraf ve belgeler ile aynı dönemde inşa edilmiş olan başka gümrük binalarından anoloji yapılarak restitüsyon projesi hazırlanmış ve koruma sorunlarına çözüm olacak bir restorasyon projesi yapılmıştır. Restorasyon projesi kapsamında çalışma kapsamındaki binaya uyarlanabilir yeniden kullanım önerileri de araştırılmıştır. Yapının rekonstrüksiyonu yerine ayırt edilebilir yeni malzemeler ve yeni eklerle mevcut binada devamlılığı sağlamak adına eski gümrük binasını rüzgâr sörfü merkezine dönüştürecek bir yeni kullanım önerisi oluşturulmuştur. Kazıkbağları İskele'sinin ziyaretçi potansiyeli göz önünde tutulduğunda yeni kullanımla tesisin önemli bir cazibe merkezi haline gelmesi düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the Kazıkbağları Pier, which is located in Bergama district of İzmir province and is the port of the Pergamon Civilization, historically, to determine the functions of the structures in the pier in different periods and their current status, to determine the conservation problems of the old customs building located in the pier and to create a new usage proposal based on a conservation and restoration project. In the research, a theoretical basis was created based on a comprehensive literature review on the trade and customs organization in the Ottoman Empire in the 19th century, trade and customs in the Aegean region, customs architecture, Kazıkbağları Pier structures and the old customs building. In the implementation phase of the study, field work method and documentation technique were used. In this process, the current situation was documented with laser scanning and photographic documentation technique for the conservation and restoration of the customs building and its annexes located in the pier. As a result of the evaluation of the data based on the documents examined in the field and transferred to the digital environment, the conservation problems of the old customs building were determined, and a survey study was carried out. A restitution project was prepared by making an analogy from old photographs and documents belonging to the customs building and other customs buildings built in the same period, and a restoration project was carried out to solve the conservation problems. Within the scope of the restoration project, adaptable reuse proposals for the building were also investigated. Instead of reconstructing the structure, a new use proposal was created to transform the old customs building into a windsurfing center to ensure continuity in the existing building with distinguishable new materials and new additions. Considering the visitor potential of Kazıkbağları Pier, it is thought that it will become an important center of attraction with the new use.