Rejeneratif periodontal tedavide mine matriksi proteininin kullanımının klinik ve radyografik olarak incelenmesi
Clinical and radiographic evaluation of enamel matrix proteins in regenerative periodontal therapy
  1. Tez No: 99588
  2. Yazar: Y. ERENGÜL KIRAÇ (ALTUNA)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
1. ÖZET Bu çalışmada, yatay kemik harabiyetlerinin tedavisinde mine matriks proteini (Emdogain®-EMD) uygulamasının etkinliği, klinik ve radyografîk olarak incelenmiştir. Araştırma kapsamına, erişkin periodontitisli 20 hastanın üst çene ön bölgesindeki 6'şar dişleri olmak üzere, toplam 120 diş alınmıştır. Başlangıç tedavileri tamamlandıktan sonra, iki farklı ensizyon şekline göre planlanan iki ayrı kontrol işlemi nedeniyle, rastgele 10 'ar hastalık iki grup ayrılmış ve orta hattın iki tarafındaki üçer dişi kapsayan, deney ve kontrol bölgeleri oluşturulmuştur. Deney bölgelerinde flep operasyonu sırasında kök yüzeylerine EMD uygulanmış, kontrol bölgelerinde ise herhangi bir materyal uygulanmaksızın, sulkular veya klasik ensizyonlu flep operasyonları gerçekleştirilmiştir. Operasyonlarda kemik cerrahisi uygulanmamıştır. Tedaviden 8 ay sonra yapılan istatistiksel değerlendirmede, hastaların tedavi süresi boyunca gerekli ağız hijyeni seviyesini ve dişeti sağlıklarım korudukları gözlenmiş, tüm tedavi gruplarında CD 'de azalma meydana gelmiştir. Başlangıç CD>4 mm olan bölgelerde, mine matriks proteini uygulanan deney grubunda, sulkular ensizyonlu flep operasyonu yapılan kontrol grubuna kıyasla, çok ileri derecede anlamlı CD azalması ve ataşman kazancı saptanmıştır (p4 mm olan bölgelerde, deney grubu ile klasik ve sulkular ensizyonlu flep operasyonu yapılan kontrol grupları arasında da anlamlı fark gözlenmiştir (p4 mm olan bölgelerde, deney gruplarında kontrol gruplarına kıyasla, daha az olduğu saptanmıştır. Kemik ölçümleri ve radyografîk değerlendirmede, gruplar arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir. Yatay kemik harabiyetlerinin tedavisinde periodontal flep operasyonlarına destekleyici EMD uygulamasının, klasik yöntemlere bir alternatif olarak, periodontal ataşman sisteminin rejenerasyonu ile sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Clinical and radiographic evaluation of enamel matrix proteins in regenerative periodontal therapy In this study, the efficacy of enamel matrix protein (Emdogain®-EMD) used with periodontal flap surgery was evaluated clinically and radiographically in a split-mouth design, and compared with periodontal flap surgery performed by using two different incision methods. Twenty adult periodontitis patients who received non-surgical periodontal therapy including oral hygiene instructions and subgingival instrumentation in all parts of dentition were included. Each subject exhibited horizontal bone loss and periodontal pocketing at the maxillary anterior teeth that could be identified as experimental segment to receive two separate treatments. One side of the anterior segment was treated with an intracrevicular incision as a part of EMD treatment, whereas the other side was treated either with a similar intracrevicular incision or with a classical incision placed approximately 2 mm from the gingival margin as a part of mucoperiostal flap debridement. The clinical and radiographic assessments were made preoperatively and 8 months postoperatively. All patients maintained a good oral hygiene and gingival health status throughout the study.