Türkiye'nin terörizmle mücadelede 'kaynağında yok etme' stratejisinin etkililiği
The effectiveness of türki̇ye's 'devilation at source' strategy in fighting terrorism
  1. Tez No: 995901
  2. Yazar: MUHAMMED ALGÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Terör ve terörizm kavramı uluslararası alanda özellikle 11 Eylül 2001 tarihinde, ABD'de El Kaide terör örgütü tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarıyla gündem haline gelmiştir. Türkiye'de ise başta PKK\KCK terör örgütü olmak üzere FETÖ, DEAŞ ve sol terör örgütleri, elli (50) yılı aşkın bir süredir farklı zaman dilimlerinde Türkiye'nin güvenliğini tehdit etmektedir. Bu örgütlerin stratejileri ve kullandıkları yöntemler farklılık gösterdiği için bunlarla mücadelede izlenilen yöntemler farklılık göstermektedir. Bu sebeple anılan terör örgütleriyle mücadelede her birine ayrı yöntem izlenerek mücadele edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu süreçte ise Türkiye terörizmle mücadele alanında farklı yol ve yöntemleri izlemiştir. Bu doğrultuda FETÖ tarafından gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişimi sonrasında terörizmle mücadelede 2016 yılının Ağustos ayında uygulamaya alınan“terörü kaynağında yok etme”stratejisine geçilmiş ve Fırat Kalkanı Harekâtı ile ilk aşama başlamıştır. 2015 yılıyla birlikte PKK/KCK, DEAŞ ve sol terör örgütlerinin gerçekleştirmiş olduğu silahlı/bombalı saldırılar ile Türkiye bir terör sarmalına hapsedilmeye çalışılmış, devamında ise 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi ile süreç tamamlanmak istenmiştir. Söz konusu darbe girişimi sonrasında Türkiye terörizmle mücadele alanında Suriye ve Irak'ın kuzeyine düzenlediği sınır ötesi harekatlarla 'terörü kaynağında yok etme' stratejisini uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmada söz konusu stratejide uygulanan yöntem anlatılacak ve elde edilen kazanımlar istatistiki veriler ile birlikte analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The concept of terror and terrorism became a hot topic internationally, especially after the terrorist attacks carried out by the Al Qaeda terrorist organization in the United States on September 11, 2001. In Türkiye, the PKK/KCK terrorist organization, FETO, DAESH and left-wing terrorist organizations have been threatening the security of Türkiye's spending in different periods of time for more than fifty (50) years. Because the strategies and methods employed by these organizations vary, the methods employed to combat them vary. Therefore, each terrorist organization needs to be combated using a different method. In this process, Türkiye has followed different paths and methods in the fight against terrorism. In this regard, following the coup attempt attempted by FETO, the strategy of“eliminating terrorism at its source”was implemented in August 2016 in the fight against terrorism, and the first phase began with Operation Euphrates Shield. Since 2015, Türkiye has been tried to be trapped in a spiral of terrorism with armed/bomb attacks carried out by PKK/KCK, DAESH and left-wing terrorist organizations, and the process was subsequently attempted to be completed with the July 15 FETO coup attempt. In the fight against terrorism, Türkiye has begun to implement its strategy of“destroying terrorism at its source”with cross-border operations in northern Syria and Iraq. In this study, the method applied in the strategy in question will be explained and the achievements will be analyzed with statistical data.