Ceza muhakemesinde adli arama
Judicial search in criminal proceedings
- Tez No: 995902
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Adli arama, ceza yargılamasında sıkça kullanılan bir delil elde etme yöntemidir. Söz konusu kurum mahiyeti itibariyle temel hak ve hürriyetleri kısıtladığından, kurumun usul ve esaslarının neden-sonuç ilişkisi çerçevesinde hukuki zemine oturtulması önemlidir. Adli arama nihayetinde hukuki bir işlemdir ve her hukuki işlemin yasal hazırlığı olmalıdır. Türk hukukunda adli aramaya ilişkin düzenlemelerin en doğru formuna ulaşabilmesinin ancak teorik bilginin uygulamayla yeknesaklık kazanması halinde mümkün olabileceği düşünülmektedir. Bu itibarla, çalışmamızda ekseriyetle, uygulamada karşılaşılan sorunlara yer verilerek bahse konu kurumun uygulanabilirliğine katkı sağlama hedeflenmiştir. Çalışmada adli aramanın ihlal ettiği hakların önemi göz önünde bulundurulduğunda, kanunda yer alan düzenlemelerin yetersiz kaldığı, boşlukların yönetmeliklerle doldurulmaya çalışıldığı, bu eksikliklerin uygulayıcıların hem daha yavaş hem de tutarsız kararlar vermesine yol açtığı gözlenmiş ve temel hak ve hürriyetlere ilişkin sınırlamaların ancak kanunla yapılabileceğine ilişkin Anayasal güvencenin korunması adına Ceza Muhakemesi Kanununda konuya ilişkin kazuistik bir yöntem kullanılması gerektiği, kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Judicial Search, as a method frequently employed in criminal proceedings for the collection of evidence, Since the institution in quesstion restricts fundamental rights and freedoms by its very nature, it is important to establish the institution's procedures and principles on a legal basis within the framework of a cause and effeckt relationship. Ultimately, judicial search constitutes a legal act, and like every legal act, it must be supported by statutory preparation. In Turkish law, it is believed that reaching the most accurate form of regulations concerning judicial search is only possible when theoretical knowledge achieves consistency with practice. Accordingly, this study primarily addresses the issues encountered in practice, with the aim of contributing to the practical applicability of the institution in question. Given the significance of the rights infringed upon by judicial searches, it has been observed that the statutory provisions remain inadequate, that legislative gaps are sought to be filled through regulations, and that such deficiencies cause practitioners to make decisions that are both slower and more inconsistent. In order to safeguard the constitutional guarantee that limitations on fundamental rights and freedoms may only be imposed by law, it has been concluded that a casuistic approach should be adopted within the Code of Criminal Procedure.