Dijital devlette sosyal nitelikli kamu hizmetleri çıkmazı
The dilemma of social-oriented public services in the digital state
  1. Tez No: 995920
  2. Yazar: BERAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Kamu Yönetimi, Political Science, Social Work, Public Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dijital devletin dönüşüm sürecinde sosyal nitelikli kamu hizmetlerinin yapısal, etik ve insanî temellerinin karşı karşıya kaldığı sorunları incelemektedir. Araştırmanın temel savı, dijitalleşme süreçlerinin kamu yönetiminde verimlilik, hız ve maliyet etkinliği sağlarken; insan merkezli, anlam ve değer odaklı sosyal nitelikli kamu hizmetlerinde, insan unsurunun yerini ikame edemeyeceğidir. Çalışma, dijital sistem ve araçların sosyal nitelikli kamu hizmetlerinin üretim ve sunumuna entegre edilmesiyle ortaya çıkan“insansız hizmet–insansız yardım”riskini ele almakta; özellikle algoritmalara ve yapay zekâ temelli uygulamalara dayalı sistemlerin etik, yönetsel, hukuki ve toplumsal etkilerini tartışmaktadır. Bulgular, dijitalleşmenin sosyal nitelikli kamu hizmetlerinde, erişim, hız ve veri değerlendirme kapasitesini artırmasına karşın; empati kurma, anlam üretme, etik karar verebilme ve bireysel farklılıkları gözetme gibi insana özgü değerleri dışlama eğiliminde olduğunu ortaya koymaktadır. Tez, dijital devletlerde sunulan sosyal nitelikli kamu hizmetlerinde, dijital araçların ancak insan unsurunun tamamlayıcısı olarak konumlandığında meşruiyet kazanabileceğini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, dijital sosyal devletin adalet, insan hakları, sosyal refah, erişilebilirlik ve kapsayıcılık gibi temel ilkeleri göz ardı edilmesi; kısa vadede verimlilik sağlasa da uzun vadede sosyal devlet ilkesini zayıflatarak meşruiyet krizine yol açabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Geleceğin dijital devletinin anahtarının, tam otomasyon sistemlerinde değil; teknolojinin güçlendirdiği insan merkezli bir yapıda saklı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the structural, ethical, and human foundations of social-oriented public services that are challenged by the transformation process of the digital state. The main premise of the research is that while digitalization increases efficiency, speed, and costeffectiveness in public administration, it cannot substitute the human element in socialoriented public services that are centered on meaning, value, and empathy. The study addresses the risk of“humanless service–humanless assistance”arising from the integration of digital systems and tools into the production and delivery of socialoriented public services. It particularly discusses the ethical, administrative, legal, and social implications of algorithm-based and artificial intelligence–driven systems. The findings reveal that although digitalization enhances accessibility, speed, and data-processing capacity, it tends to exclude human-specific values such as empathy, ethical reasoning, and the consideration of individual differences. The thesis emphasizes that digital tools in social-oriented public services can attain legitimacy only when positioned as complements to the human element. Consequently, it concludes that disregarding fundamental principles such as justice, human rights, social welfare, accessibility, and inclusiveness within the digital social state may yield short-term efficiency gains but, in the long run, undermines the principles of the welfare state and leads to a legitimacy crisis. The study ultimately reveals that the key to the future digital state lies not in full automation systems but in a human-centered structure empowered by technology.