Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren çiftçilerin çevre dostu tarım uygulamaları konusundaki görüş ve deneyimlerinin analizi
Analysis of the opinions and experiences of farmers operating in the Çukurova region regarding environmentally friendly agricultural practices
- Tez No: 995921
- Danışmanlar: PROF. DR. EDA YAŞA ÖZELTÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
Özet
Artan çevresel sorunlar, iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve tarımda yoğun kimyasal kullanımı, çevre dostu ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının önemini artırmıştır. Bu durum, çevreyle uyumlu üretim yöntemlerini sadece ekolojik denge için gerekli kılmakla kalmamış, aynı zamanda kırsal kalkınma, gıda güvenliği ve uzun vadeli ekonomik sürdürülebilirlik için de kritik bir gereklilik haline getirmiştir. Türkiye'nin başlıca tarım bölgelerinden biri olan Çukurova, yüksek üretim potansiyeli ve çeşitliliği nedeniyle bu dönüşüm sürecini araştırmak için uygun bir alan sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Çukurova'daki çiftçilerin çevre dostu tarım uygulamalarına ilişkin algılarını, deneyimlerini ve benimseme süreçlerini ortaya koymak ve karşılaştıkları yapısal ve uygulama ile ilgili sorunları belirlemektir. Araştırma, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler kullanılarak nitel bir yöntemle gerçekleştirilmiştir. Adana ve Mersin illerinde farklı üretim ölçeklerine sahip 18 çiftçi ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler, içerik analizi kapsamında kodlama, kategori oluşturma ve tematik analiz yoluyla değerlendirilmiştir. Sonuçlar, çiftçilerin çevre dostu uygulamalar hakkında genel bilgiye sahip olduklarını, ancak yüksek üretim maliyetleri, teknik bilgi ve danışmanlık eksikliği, karmaşık sertifikasyon süreçleri ve yetersiz destek yapıları gibi engeller nedeniyle bu yaklaşımların yaygın olarak benimsenmesinin sınırlı olduğunu göstermektedir. Öte yandan, bu uygulamaları benimseyen çiftçiler, toprak sağlığının korunması, çevresel sürdürülebilirlik ve ürün kalitesi gibi uzun vadeli faydaları önemli avantajlar olarak görmektedirler.
Özet (Çeviri)
Increasing environmental challenges, climate change, depletion of natural resources, and intensive chemical use in agriculture have heightened the importance of environmentally friendly and sustainable agricultural practices. This situation has made production methods compatible with the environment not only essential for ecological balance but also a critical requirement for rural development, food security, and long-term economic sustainability. Çukurova, one of Turkey's main agricultural regions, offers a suitable area for researching this transformation process due to its high production potential and diversity. The aim of this research is to reveal the perceptions, experiences, and adoption processes of farmers in Çukurova regarding environmentally friendly agricultural practices and to identify the structural and application-related problems they encounter. The research was conducted using a qualitative method, employing semi-structured in-depth interviews as the data collection tool. Face-to-face interviews were conducted with 18 active farmers in the provinces of Adana and Mersin, representing different production scales. The data obtained were evaluated through coding, category creation, and thematic analysis as part of content analysis. The results show that farmers have general knowledge about environmentally friendly practices; however, the widespread adoption of these approaches is limited due to obstacles such as high production costs, lack of technical knowledge and advice, complex certification processes, and inadequate support structures. On the other hand, practicing farmers view long-term benefits such as soil health preservation, environmental sustainability, and product quality as significant advantages.