Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politik okuryazarlık düzeyleri ile demokratik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between political literacy levels and democratic attitudes of prospective social studies teachers
  1. Tez No: 995922
  2. Yazar: MARİYE İREM ARTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politik okuryazarlık düzeyleri ile demokratik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki eğitim fakültelerinde öğrenim gören sosyal bilgiler öğretmen adayları, örneklemini ise Afyon Kocatepe, İnönü, Dicle ve Tokat Gaziosmanpaşa üniversitelerinden toplam 510 öğrenci oluşturmuştur. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışmada veri toplamak için“Politik Okuryazarlık Ölçeği”ve“Demokratik Tutum Ölçeği”kullanılmış; veriler betimsel istatistikler, bağımsız örneklemler t-testi ve ANOVA ile analiz edilmiştir. Anlamlı farklılıklar Tukey HSD testi ile incelenmiştir. Bulgular, öğretmen adaylarının politik okuryazarlık düzeylerinin genel olarak orta-üst düzeyde olduğunu göstermiştir. En yüksek ortalama Politik Bilgi, en düşük ortalama ise Politik farkındalık boyutunda görülmüştür. Erkek öğrenciler kadın öğrencilere göre daha yüksek politik okuryazarlık puanına sahiptir. Sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitiminin artması politik okuryazarlığı olumlu etkilemektedir. Demokratik tutum düzeyleri ise genel olarak yüksektir; duyarlı davranma en yüksek, gücü yüceltme en düşük ortalamayı vermiştir. Cinsiyete göre anlamlı bir fark yoktur; ancak sınıf düzeyi ve ebeveyn eğitim düzeyi arttıkça demokratik tutumlar da yükselmektedir. Sonuçlar, politik okuryazarlık arttıkça demokratik tutumların güçlendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the relationship between social studies teacher candidates' levels of political literacy and their democratic attitudes. The population of the study consisted of social studies teacher candidates studying at education faculties in Turkey, while the sample comprised a total of 510 students from Afyon Kocatepe, İnönü, Dicle, and Tokat Gaziosmanpaşa Universities. Conducted using a correlational survey model, the study employed the 'Political Literacy Scale' and the 'Democratic Attitude Scale' to collect data; the data were analysed using descriptive statistics, independent samples t-test, and ANOVA. Significant differences were examined using the Tukey HSD test. The findings showed that teacher candidates' levels of political literacy were generally medium to high. The highest average was observed in the Political Knowledge dimension, while the lowest average was observed in the Political Awareness dimension. Male students had higher political literacy scores than female students. Higher class level and parental education positively affected political literacy. Democratic attitude levels were generally high; sensitivity had the highest average, while glorification of power had the lowest. There was no significant difference based on gender; however, democratic attitudes increased with increasing class level and parental education level. The results indicate that democratic attitudes strengthen as political literacy increases