Le décret du droit de la famille Ottoman de 1917 (Hukuk-i aile kararnamesi 1917)
1917 tarihli Osmanlı Aile Hukuku Kararnamesi (Hukuk-i aile kararnamesi 1917)
  1. Tez No: 995926
  2. Yazar: MEHMET GARİP İNANLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PROF. MOUSSA ABOU RAMADAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Unıversıte de Strasbourg
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Tarihi Bilim Dalı
Özet
1917 tarihli Hukuk-ı Aile Kararnamesi, Osmanlı Devleti'nde aile hukukunun ilk sistematik ve yazılı kodifikasyonu olma özelliğini taşımaktadır. Aile hukuku, tarih boyunca toplumların temel yapı taşı olarak görülmüş ve İslam hukukunda özel bir öneme sahip olmuştur. İslam hukukunun zaman ve mekâna göre değişen uygulama biçimleri, aile hukukuna ilişkin düzenlemelerin de farklı dönem ve coğrafyalarda çeşitlilik göstermesine yol açmıştır. Emevîler döneminden Osmanlı Devleti'ne kadar aile hukuku alanında önemli gelişmeler yaşanmış olmakla birlikte, bu alan 1917 yılına kadar bağımsız ve sistematik bir kanun metni hâlinde düzenlenmemiştir. Tanzimat döneminde gerçekleştirilen hukuk reformları ve özellikle Ahmed Cevdet Paşa'nın öncülüğünde hazırlanan Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye, İslam hukukunun modern kanun tekniğiyle düzenlenmesine yönelik önemli bir adım olmuştur. Ancak Mecelle aile hukukunu kapsamamıştır. 1917 tarihli Hukuk-ı Aile Kararnamesi, klasik fıkıh hükümlerini modern kodifikasyon yöntemiyle sistemleştirmiş; evlilik, boşanma, nafaka, mehir, velâyet ve gayrimüslimlerin aile hukukuna ilişkin hükümler gibi konuları düzenlemiştir. Çalışmada, söz konusu kararnamenin hazırlanış süreci, dönemin hukukî ve siyasî tartışmaları ile yürürlükten kaldırılma sebepleri incelenmektedir. Ayrıca bu düzenlemenin günümüz bazı Arap ülkelerinin aile hukuku sistemleri üzerindeki etkisi de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Decree on Family Law of 1917 (Hukuk-ı Aile Kararnamesi) constitutes the first systematic codification of family law within the Ottoman Empire. Throughout history, family law has been considered a fundamental pillar of society and has occupied a central position within Islamic jurisprudence. Due to the adaptability of Islamic legal norms across time and space, regulations concerning family law have varied according to social customs and historical contexts. Although Islamic family law underwent significant development from the Umayyad period to the Ottoman era, it was not codified as an independent legal code until 1917. During the Tanzimat reform period, major legal transformations occurred, most notably the drafting of the Mecelle-i Ahkâm-ı Adliye under the leadership of Ahmed Cevdet Pasha. While the Mecelle represented a significant modernization of Islamic legal principles, it did not regulate family law. The 1917 Family Law Decree systematized classical fiqh provisions through modern codification techniques and regulated matters such as marriage, divorce, maintenance, dower (mahr), guardianship, and certain aspects of non-Muslim family law. This study examines the drafting process of the decree, the legal and political debates surrounding it, and the reasons for its eventual abrogation. Furthermore, it analyzes the lasting influence of the decree on contemporary family law systems in several Arab countries.