Göçmenler tarafından Türkiye'nin hedef ülke olarak tercih edilmesinin kuramsal analizi
Theoretical analysis of Turkey's choice as a destination country by immigrants
- Tez No: 995932
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ÖZBEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, göçmenlerin Türkiye'yi hedef ülke olarak tercih etmelerini kuramsal olarak analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, çeşitli göç kuramları çerçevesinde Türkiye'nin göçmenler için çekim gücünü incelemektedir. Kullanılan kuramlar, Ravenstein'ın Göç Kanunları, Everett Lee'in İtme-Çekme Kuramı, Peterson'in Beş Göç Tipi Kuramı, Stouffer'in Kesişen Fırsatlar Kuramı, Wallerstein'in Merkez-Çevre (Dünya Sistemi) Kuramı, İlişkiler Ağı (Network) Kuramı, Lewis'in Göç Teorisi, Mabogune'ın Göç Sistemleri Teorisi, Wolpert'ın Göç Teorisi ve Ekonomi Temelli Göç Teorileri olarak sıralanmaktadır. Türkiye'nin göçmenler için neden çekici bir seçenek olduğunu anlamak, bu tercihlerin arkasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel faktörleri inceleyer kuramsal analizinin yapılması hedeflenmiştir. Göçle ilgili yayınlanmış tüm çalışmalar detaylı bir şekilde incelenmiş ve ekonomik fırsatlar, sosyal destekler, kültürel faktörler ve uluslararası ilişkiler gibi temalar altında kodlanmıştır. Bu temalar, göçmenlerin Türkiye'ye olan ilgisini ve tercihlerini açıklamak için kullanılmıştır. Seçilen göç kuramları çerçevesinde dökümanlar analiz edilmiştir. Her bir kuram, göçmenlerin Türkiye'yi hedef ülke olarak seçmelerindeki etkilerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Ravenstein'ın göç kanunlarından, Wallerstein'in dünya sistemi kuramına kadar geniş bir kuramsal çerçevede değerlendirme yapılmıştır. Analiz sonuçları, göçmenlerin Türkiye'yi tercih etmelerinin ardında yatan çeşitli nedenleri ortaya koymuştur. Ekonomik fırsatlar, Türkiye'nin sunduğu iş imkanları ve yaşam standartları; sosyal destekler, göçmen toplulukları ve entegrasyon hizmetleri; kültürel faktörler, ortak kültürel ve tarihi bağlar; uluslararası ilişkiler, Türkiye'nin uluslararası göç politikaları bu nedenlerin başında gelmektedir. Kuramsal çerçevede yapılan analizler, Türkiye'nin göçmenler için hem bir çekim merkezi hem de bir geçiş noktası olarak işlev gördüğünü ortaya koymuştur. Çalışmanın bulguları, Türkiye'nin göçmenler için cazip bir hedef ülke olmasının çeşitli ekonomik, sosyal ve kültürel faktörlerin bir araya gelmesiyle gerçekleştiğini göstermektedir. Türkiye'nin göçmenlere sunduğu fırsatlar ve destekler, göçmenlerin bu ülkeyi seçmelerinde önemli rol oynamaktadır. Bu çalışma, göçmenlerin Türkiye'yi hedef ülke olarak seçme nedenlerini kuramsal analizine dair geniş bir perspektif sunarak hem akademik literatüre hem de uygulayıcılar için değerli bilgiler sağlamaktadır. Çalışmanın sonuçları, gelecekteki göç araştırmaları ve politikaların geliştirilmesi açısından önemli katkılar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The study examines Turkey's appeal to migrants within the framework of various migration theories. The theories used include Ravenstein's Laws of Migration, Everett Lee's Push-Pull Theory, Peterson's Five Types of Migration Theory, Stouffer's Theory of Intervening Opportunities, Wallerstein's World-System Theory, Network Theory, Lewis's Migration Theory, Mabogunje's Migration Systems Theory, and Economic-Based Migration Theories. The primary objective of this study is to explain why migrants select Turkey as their destination country from various theoretical and sociological perspectives. Understanding why Turkey is an attractive option for migrants involves examining the economic, social, and cultural factors behind these preferences. The content of the documents has been analyzed in detail and coded under themes such as economic opportunities, social support, cultural factors, and international relations. These themes are used to explain the interest and preferences of migrants towards Turkey. The documents have been analyzed within the framework of the selected migration theories. Each theory has been used to identify the factors influencing migrants' choice of Turkey as their destination country. The evaluation covers a wide theoretical range from Ravenstein's laws of migration to Wallerstein's world-system theory. The analysis results reveal various reasons behind migrants' preference for Turkey. Economic opportunities, the job prospects and living standards offered by Turkey; social support, migrant communities, and integration services; cultural factors, shared cultural and historical ties; and international relations, Turkey's international migration policies are among the primary reasons. Theoretical analyses indicate that Turkey functions both as a migration hub and a transit point. The findings of the study show that Turkey's attractiveness as a destination country for migrants results from the combination of various economic, social, and cultural factors. The opportunities and support Turkey offers to migrants play a significant role in their choice of this country. This study provides valuable information for both academic literature and practitioners by providing a broad perspective on the theoretical analysis of the reasons why immigrants choose Turkey as a destination country. The results of the study can make important contributions to future migration research and policy development.