Bipolar bozukluk tanılı hastalarda ve sağlıklı kontrollerde serum apelin ve elabela düzeylerinin incelenmesi
Investigation of serum apelin and elabela levels in patients with bipolar disorder and healthy controls
- Tez No: 996038
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN ELBOĞA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, bipolar bozukluk tanılı hastalarda manik, depresif ve ötimik dönemlerde ölçülen apelin-13 ve elabela-32 düzeylerini sağlıklı kontrol grubuyla karşılaştırarak, bu moleküllerin bipolar bozuklukla ilişkisini ve hasta–kontrol ayrımında biyobelirteç adayı olarak değerlendirilebilir olup olmadıklarını incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre bipolar bozukluk tanısı almış 52 hasta (26 manik dönem, 26 depresif dönem) ile 52 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılar için sosyodemografik bilgi formu doldurulmuştur. Hasta grubuna Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği uygulanmıştır. Bipolar bozukluk tanılı hastalardan atak ve remisyon dönemlerinde olmak üzere iki kez, sağlıklı kontrol grubundan ise tek sefer olmak üzere 12 saatlik açlık sonrası venöz kan örnekleri alınmıştır. Serum apelin-13 ve elabela-32 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Bipolar bozukluk tanılı hastalarda manik ve depresif atak dönemlerinde apelin-13 ve elabela-32 düzeyleri sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı biçimde düşük bulunmuştur. Remisyon döneminde her iki biyobelirteç düzeyinde anlamlı artışlar izlenmiş olmakla birlikte, düzeylerin sağlıklı bireylerin değerlerine ulaşmadığı saptanmıştır. Manik ve depresif atak dönemleri arasında biyobelirteç düzeyleri açısından anlamlı bir fark izlenmemiştir. Lojistik regresyon analizlerinde apelin-13'ün hastalık durumu ile anlamlı ancak bağımsız olmayan bir ilişki sergilediği, elabela32'nin ise hasta–kontrol ayrımında daha tutarlı bir biyolojik profil gösterdiği belirlenmiştir. ROC analizlerinde her iki biyobelirtecin de hasta ve sağlıklı bireyleri ayırt etmede anlamlı bir ayırt edici performans sunduğu gözlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, bildiğimiz kadarıyla, apelinerjik sistem bileşenlerini bipolar bozuklukta değerlendiren ilk klinik çalışma olma niteliğini taşımaktadır. Bulgular, apelinerjik sistemin bipolar bozuklukta biyolojik bir rolü olabileceğini ve bu sistemin farklı psikiyatrik hastalıklarda da araştırılabilecek potansiyel bir biyolojik hedef olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to compare apelin-13 and elabela-32 levels measured during manic, depressive, and euthymic phases in patients with bipolar disorder with those of healthy controls, and to evaluate whether these molecules could be considered potential biomarker candidates in patient–control differentiation. Materials and Methods: The study included 52 patients diagnosed with bipolar disorder according to DSM-5 criteria (26 in the manic phase and 26 in the depressive phase) and 52 healthy controls. A sociodemographic data form was completed for all participants. Clinical assessment of the patient group was performed using the Hamilton Depression Rating Scale and the Young Mania Rating Scale. Venous blood samples were obtained from patients during both the acute episode and remission phases, and from healthy controls once, after 12 hours of fasting. Serum apelin-13 and elabela-32 levels were measured using the ELISA method. Results: Apelin-13 and elabela-32 levels were significantly lower in patients with bipolar disorder during manic and depressive episodes compared with healthy controls. Although significant increases in both biomarkers were observed during remission, levels did not reach those of healthy individuals. No significant differences in biomarker levels were found between manic and depressive episodes. Logistic regression analyses showed that apelin-13 was significantly but not independently associated with disease status, whereas elabela-32 demonstrated a more consistent biological profile in patient–control discrimination. ROC analyses revealed that both biomarkers exhibited significant discriminative performance between patients and healthy controls. Conclusion: To the best of our knowledge, this study represents the first clinical investigation evaluating components of the apelinergic system in bipolar disorder. The findings suggest that the apelinergic system may play a biological role in bipolar disorder and may represent a potential biological target for further investigation across a broader range of psychiatric disorders.