Yedinci sınıf matematik dersi öğretiminde ters yüz öğrenme modelinin öğrenci başarısına etkisi
The effect of the flipped learning model on student success in seventh-grade mathematics education
  1. Tez No: 996106
  2. Yazar: BURAK YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EZLAM SUSAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, matematik derslerinde kullanılan ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarıları üzerine etkisi ve kalıcılığının incelenmesidir. Araştırma, karma araştırma yönteminin iç içe geçmiş desenine göre tasarlanmıştır. Bu kapsamda öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen ile yürütülen araştırmanın nicel aşamasından elde edilen bulgular, nitel durum çalışması deseni kapsamında deney grubundaki öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler ile desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Kayseri ili Mustafa Germirli İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrenim gören toplam 54 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Matematik Başarı Testi”ve“Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, matematik derslerinde kullanılan ters yüz öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırdığı görülmüştür. Kalıcılık testi sonuçları, deney grubunun akademik başarı puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermiştir. Nitel veriler ile öğrencilerin derslere daha aktif katıldıkları, öğrenme sürecinde daha fazla etkileşim kurdukları belirlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular, ters yüz öğrenme modeline dayalı uygulamaların öğrenciler üzerinde genel olarak olumlu etki yarattığını göstermiştir. Ancak, öğretmenin anında dönüt verememesi ve arkadaş ortamından uzak olunması gibi bazı olumsuz yönlerin de öğrenciler tarafından ifade edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the flipped learning model used in mathematics lessons on students' academic achievement and retention. The research was designed according to an embedded mixed research method. In this context, the quantitative findings obtained from a pretest-posttest control group experimental design were supported by semi-structured interviews conducted with the students in the experimental group within the scope of a qualitative case study. The study group consisted of a total of 54 students studying at Mustafa Germirli Imam Hatip Secondary School in Kayseri during the 2023–2024 academic year. The data collection tools included the Mathematics Achievement Test and the Semi-Structured Interview Form, both developed by the researcher. The analyses revealed that the flipped learning model used in mathematics lessons significantly increased students' academic achievement at a statistically significant level. The retention test results showed that the academic achievement scores of the experimental group were significantly higher than those of the control group. Qualitative data indicated that students participated more actively in lessons and engaged in more interaction during the learning process. The findings from the semi-structured interviews revealed that the flipped learning-based practices generally had a positive effect on students. However, some negative aspects, such as the inability of the teacher to provide immediate feedback and the lack of a peer learning environment, were also expressed by the students.