Trompe-l'oeil tekniğinin jakarlı örme yüzeylere uygulanması ve koleksiyon tasarımı
Application of trompe-l'oeil technique to jacquard knitted surfaces and collection design
- Tez No: 996162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Görsel yanılsama oluşturmayı amaçlayan trompe-l'œil tekniği, sanat tarihinde resim, mimari ve dekoratif sanatlar başta olmak üzere farklı disiplinlerde kullanılan bir ifade biçimidir. Ancak bu tekniğin tekstil yüzeylerine, özellikle jakarlı düz örme teknolojisine uygulanmasına yönelik çalışmaların sınırlı olduğu görülmektedir. Bu tez, trompe-l'œil tekniğinin jakarlı düz örme yüzeylerde uygulanabilirliğini incelemek ve koleksiyon tasarımı üzerinden uygulama sürecini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada tasarım süreci, Swann'ın (2002) tasarım süreci modeli doğrultusunda araştırma, yaratıcı süreç ve iletişim aşamaları çerçevesinde ele alınmıştır. Araştırma aşamasında trompe-l'œil tekniğinin tarihsel gelişimi, sanat ve moda alanındaki kullanımı ile düz örme teknolojisinin teknik özellikleri literatür taraması yoluyla incelenmiştir. Yaratıcı süreçte trend analizleri doğrultusunda renk paleti belirlenmiş, moodboard çalışmaları hazırlanmış ve koleksiyon tasarımları geliştirilmiştir. İletişim aşamasında tasarımlar dijital ortama aktarılmış, jakarlı desen planlamaları Raynen desen programı aracılığıyla oluşturulmuş ve Beworth düz örme makinesi kullanılarak numune üretimleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında iplik seçimi, renk kullanımı, desen planlaması ve makine ayarlarının trompe-l'œil etkisinin oluşumuna katkısı teknik ve görsel açıdan değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda trompe-l'œil tekniğinin, iplik seçimi, renk kontrastı ve desen planlaması ile jakarlı düz örme yüzeylerde uygulanabildiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma, trompe-l'œil tekniğinin örme yüzey tasarımına aktarılmasına yönelik teknik ve tasarım odaklı bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The trompe-l'œil technique, which aims to create visual illusion, is an expressive form used in various disciplines throughout art history, particularly in painting, architecture, and decorative arts. However, studies focusing on the application of this technique to textile surfaces, especially jacquard flat knitting technology, are limited. This thesis aims to examine the applicability of the trompe-l'œil technique on jacquard flat knitted surfaces and to present the implementation process through a collection design. In the study, the design process was addressed within the framework of research, creative process, and communication stages in line with Swann's (2002) design process model. During the research phase, the historical development of the trompe-l'œil technique, its use in art and fashion, and the technical features of flat knitting technology were examined through a literature review. In the creative phase, a color palette was determined based on trend analyses, moodboard studies were prepared, and collection designs were developed. In the communication phase, the designs were transferred into a digital environment, jacquard pattern planning was created using the Raynen design program, and sample productions were carried out using the Beworth flat knitting machine. The findings indicate that the trompe-l'œil technique can be applied to jacquard flat knitted surfaces through appropriate yarn selection, color contrast, and pattern planning. This study presents a technical and design-oriented framework for adapting the trompe-l'œil technique to knitted surface design.