Konvansiyonel yöntemlerle ligatüre edilen braketler ile kilit sistemiyle ligatüre edilen braketlerde farklı materyale ve dimansiyona sahip ark telleri ile meydana gelen sürtünme kuvvetlerinin in vitro olarak araştırılması
An In Vitro analysis of frictional resistances produced by the conventional ligation and self-ligation bracket systems with archwires of different alloys and dimension
- Tez No: 99620
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜYESSER SARAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ÖZET Araştırmamızın amacı; kilit sistemli SPEED, Damon ve Twin-lock braketlerini, 150 gr. kuvvetle ve 250 gr. kuvvetle tel ligatür uygulaması ve lastik ligatür uygulaması şeklinde üç farklı konvansiyonel yöntemle ligature edilen Mini Mono High-Tech üne braketiyle farklı dimansiyon ve materyaldeki ark telleri ile kombine ederek meydana gelen sürtünme kuvvetlerini istatistiksel açıdan değerlendirmektir. Araştırmada kullanılan braketlerin tümü maksiller sol kanin 0,022“ slot Roth tanımlamasında braketlerdir ve her braket grubundan 20 adet olacak şekilde 50 x 30 x 1 mm boyutlarındaki alüminyum plaklara tespit edilmişlerdir. Konvansiyonel yöntemle ligatürleme için lastik ligatür ve 0,010”paslanmaz çelik ligatür teli kullanılmıştır. Mini-Mono High Tech Line braketlere ark telleri 0.010“ paslanmaz çelik ligatür teli ile ligature edilirken işlemi standardize etmek ve farklı ligatürleme kuvvetlerinin etkilerini tespit edebilmek amacıyla ligatür teli bir dinamometreye bağlanarak 150 grlık ve 250 grlık ligatürleme kuvvetleri uygulanmıştır. Ark teli olarak 0,018”, 0,017“ x 0,025”ve 0,019“ x 0,025”Paslanmaz çelik ve Beta-Tltanyum, 0,018“ ve 0,018”x 0,025" Nikel titanyum düz ark telleri kullanılmıştır. Deney düzeneği bir universal test cihazına (JJ Lloyd Instruments- T30K) monte edilmiş ve ark teli braket içinden 5mm/dakikalık bir hızla toplam 2 dakika süreyle çekilmiştir. Test cihazının x-y koordinat sistemli kayıt cihazından alınan grafik verileri her braket ark teli kombinasyonu ortalamasının alınabilmesi için 15 saniyelik aralıklarla ölçülen 8 verinin ortalaması alınarak kuvvet hesaplanmıştır. Araştırmada ligatürleme yöntemine göre farklılık gösteren braketler, farklı ark teli dimansiyonu ve farklı ark teli materyalinin sürtünme 134üzerine tek tek ve kombine etkileri MANOVA analiziyle (mixed analysis of varience) saptanmış, ayrıca ligatürleme yöntemine göre farklı braket, ark teli materyali ve ark teli dimansiyonu kombinasyonları ile elde edilen toplam 48 adet grup meydana getirdikleri sürtünme açısından Post-Hoc Tukey HSD ve Duncan's analizleriyle istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Kilit sistemi ile ligature edilen SPEED, Damon ve Twin-Lock braketlerinde konvansiyonel yöntemlerle ligature edilen Mini Mono High- Tech Line braketlerine oranla anlamlı derecede düşük sürtünme meydana gelmiştir. Kilit sistemiyle ligature edilen SPEED, Damon ve Twin-Lock braketleri arasında sürtünme açısından anlamlı fark saptanamamıştır. Konvansiyonel yöntemle ligature edilen braketlerde ligatürleme kuvveti arttıkça sürtünmenin de arttığı saptanmıştır. Konvansiyonel yöntemle ligature edilen braketlerde en düşük sürtünme 150 gr. kuvvetle ligatür teli uygulandığında saptanmıştır. Lastik ligatür uygulanan braketlerde 150 gr. kuvvetle tel ligatür uygulanan braketlerden anlamlı derecede yüksek sürtünme meydana geldiği saptanmıştır. 250 gr kuvvetle tel ligatür uygulanan braketlerde, hem 150 gr. kuvvetle ligatür teli uygulanan braketlerden hem de lastik ligatür uygulanan braketlerden daha yüksek sürtünme meydana gelmiştir. Ark teli dimansiyonu arttıkça meydana gelen sürtünme de artmıştır. En fazla sürtünme Beta titanyum ark tellerinde meydana gelmiş olup Paslanmaz çelik ve Nikel titanyum ark tellerinden anlamlı derecede yüksektir. Nikel titanyum ve Paslanmaz çelik ark tellerinde meydana getirdikleri sürtünme açısından anlamlı derecede fark saptanamamıştır. Araştırmamızda sürtünmeyi meydana getiren tüm etkenler yani ligatürleme yöntemleri, ark teli materyali ve ark teli dimansiyonu farklılığının sürtünme üzerinde tek tek ve kombine halde etkin oldukları saptanmıştır. 135
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to compare the frictional forces generated by SPEED, Damon, and Twin-Lock self ligating brackets with Mini Mono High- Tech Line brackets tied with three different conventional ligation methods; elastomeric ligation, and stainless steel ligation with forces of 150 and 250 grams with archwires of different materials and dimension. All the brackets used in this study were 0,022“ slot maxillary-left canine brackets in Roth prescription which were bonded to the aluminum bars of dimensions 50 x 30 x 1 mm. Three different dimensions of straight Stainless steel and Beta-Titanium archwires; 0,018”, 0.017“ x 0,025”“, 0,019”x 0,025“ and two different dimensions of straight Nikel-titanium archwires; 0,018”, 0,018“ x 0,025”were used. Mini Mono High-Tech Line brackets were ligated with elastomeric ligatures and with 0,010" stainless steel ligature wire. In order to standardize the ligation method and to evaluate the differences of the ligation forces applied, the ligature wires were tied to a dinamometer and two different ligation forces of 150 and 250 gr. were applied. The experimental apparatus were mounted on a universal testing machine ( JJ Lloyd Instruments T30K ) and the archwires were pulled through the brackets with a cross-head speed of 5mm/minute for a time of 2 minutes. The mean frictional forces from the readings of the x-y recorder's graphical data were evaluated by the 8 readings taken at 15 second intervals for every archwire bracket combination. Mixed Analysis of variance MANOVA were carried out to determine the single and combined effects of different ligation methods with different dimensions and materials of archwires. Statistically significant different frictional forces between the 48 grups formed 136by the bracket arcwire combinations were evaluated by the Post-Hoc Tukey HSD and Duncan's multiple range tests. The self-ligating SPEED, Damon and Twin-Lock brackets generated statistically significant lower frictional forces than the Mini Mono High-Tech Line brackets tied with conventional ligation. There is no statistically significant difference between the frictional forces produced by the three self-ligating brackets. In conventionally ligated brackets the frictional forces increased with increasing ligation force. Steel ligatures tied with a force of 150 gr. produced the lowest frictional forces in conventional ligation. The conventional brackets tied with elastomeric ligatures produced frictional forces lower than the steel ligation with a force of 150 gr. The frictional forces produced by the conventional brackets tied with a force of 250 gr. were higher than both the frictional force produced by elastomeric ligation and stainless steel ligation with 150 gr. of force. The frictional forces increased with increasing archwire dimension. Beta-titanium archwires produced the highest frictional forces compared to the stainless steel an nickel titanium archwires. There is no statistical difference between the frictional forces produced by the stainless steel an nickel titanium archwires. The results indicated that different methods of ligation, differences of archwire material and dimension all have both single and combined effects on friction. 137