Direkt teknikle hazırlanan geçici kuronların kenar uyumları ve serviko-okluzal boyut değişiminin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative in vestigation of the marginal accuracy and changes of the servico-occlusal dimensional stability of the provisional crowns which are prepared by using the direct technique
  1. Tez No: 99619
  2. Yazar: SELVA LATİOFOĞLU (ERARSLAN)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BETÜL TUNCELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
70 7. ÖZET Bu çalışmamızda, üç farklı yapıda beş tip geçici kuron materyali kullanılarak, direkt teknikle hazırlanan geçici kuronların kenar uyumları ve serviko-okluzal boyut değişimleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. in vitro olarak gerçekleştirilen çalışmamızda kullanılmak üzere; akrilik çene üzerinde, üst sağ 2.premolar, 1. molar ve 2. molar dişlerin mum modelleri hazırlandı ve Cr-Ni alaşımından dökülerek ana model elde edildi. Üst sağ 1. molar akrilik diş prepare edildi, mavi mumdan dublikatı hazırlandı ve mum model Ni-Cr alaşımından dökülerek metal yalancı kök elde edildi. Prepare edilmiş diş formundaki metal ana modelden, epoksi reçine kullanılarak 50 adet yalancı kök üretildi. Hazırlanan metal ana modeller üzerinde direkt teknik kullanılarak her bir geçici kuron materyalinden 10'ar adet olmak üzere toplam 50 adet geçici kuron hazırlandı. Preparasyonun bitiş çizgisi ve kuronların kenar bitim sınırları arası ndakii açıklığı ölçmek için stereomikroskop kullanıldı. Preparasyonun bitiş çizgisi ile kuronların oklüzal yüzeyleri arasındaki serviko-okluzal mesafeyi ölçmek için mikrometre kullanıldı. Gruplar arasındaki farklılık Wilcoxon-Mann-Whitney U testi ile karşılaştırıldı. Çalışmamızın sonuçlarına göre en iyi kenar uyumu ve en küçük serviko- okluzal boyut değişimi, etilmetakrilat esaslı materyallerden (Kerr Tab 2000, Temdent) üretilen geçici kuronlarda tesbit edilirken; en büyük kenar uyumsuzluğu ve en büyük serviko-okluzal boyut değişim ise, metilmetakrilat esaslı materyalden (Duralay) üretilen kuronlarda tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
71 8. SUMMARY Several tecniques and materials are used for provisional restorations. Each material and tecnique have advantage and disadvantage and should be selected accordingly. In this study, one methylmetacrylate (Duralay), two bis-acryl composite (Protemp, Luxatemp) and two ethylmetacrylate (Temdent, Kerr Tab 2000) temporary crown materials and direct application were used. Marginal accuracy and dimensional changes during the direct application tecnique were in vitro investigated. 10 samples for each material total 50 samples were prepared. Marginal adaptations of the samples and prepared teeth were observed on stereomicroscope. Dimensional changes were measured with micrometer. Results were statistically analyzed. It was conculed that ethylmetacrylate base materials (Kerr Tab 2000, Temdent) exibited reliable results from the marginal accuracy and dimensional changes point of view with direct tecnique.