Kalça ve diz osteoartritli bireylerde denge egzersizlerinin ağrı, denge, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesine etkilerinin incelenmesi
The investigation of the effects of balance exercises on pain, balance, physical function and quality of life in individuals with hip and knee osteoarthritis
- Tez No: 996205
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, kalça ve diz osteoartritli bireylerde denge egzersizlerinin ağrı, denge, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya 30-65 yaş aralığında, klinik ve radyolojik olarak kalça veya diz osteoartriti tanısı almış toplam 39 hasta dâhil edildi. Hastalar gonartroz grubu (sadece diz etkilenimi) (n=20) ve koksartroz grubu (diz ve kalça etkilenimi) (n=19) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara konvansiyonel fizyoterapi ve rehabilitasyon programına ek olarak Tetrax İnteraktif Denge Sistemi kullanılarak bilgisayar oyunu destekli denge egzersizleri uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi, tedavi sonrası (3. hafta) ve tedavi sonunu takiben 8. haftada yapıldı. Ağrı düzeyi McGill-Kısa Formu ile, hastalığın seyrini ve tedaviye yanıtı WOMAC anketi (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index), fiziksel fonksiyon Zamanlı Kalk Yürü Testi ve 6 Dakika Yürüme Testi ile değerlendirildi. Denge Tetrax İnteraktif Denge Sistemi ile, yaşam kalitesi ise Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-BREF) ile ölçüldü. Gonartroz ve koksartroz grubunda tedavi sonrası ağrı düzeyi, fiziksel fonksiyon, denge ve yaşam kalitesi parametrelerinde istatistiksel fark bulundu (p<0,05). Gruplar arasında ise sonuçlar istatistiksel olarak benzer görüldü. Sonuç olarak, denge egzersizlerinin gonartroz ve koksartrozlu bireylerde çok yönlü klinik kazanımlar sağladığı görüldü. Denge egzersizlerinin osteoartritli bireylerde rehabilitasyon programlarına destekleyici bir yöntem olarak eklenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of balance exercises on pain, balance, physical function, and quality of life in individuals with hip and knee osteoarthritis. A total of 39 patients aged between 30 and 65 years, clinically and radiologically diagnosed with hip or knee osteoarthritis, were included. The patients were divided into two groups: the gonarthrosis group (only knee involvement) (n=20) and the coxarthrosis group (knee and hip involvement) (n=19). All patients received computer game–based balance exercises using the Tetrax Interactive Balance System in addition to a conventional physiotherapy and rehabilitation program. Assessments were conducted before treatment, after treatment (week 3), and at the 8th week following the end of treatment. Pain level was assessed using the Short-Form McGill Pain Questionnaire; disease progression and treatment response were evaluated with the WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Osteoarthritis Index); physical function was assessed using the Timed Up and Go Test and the 6-Minute Walk Test. Balance was measured with the Tetrax Interactive Balance System, and quality of life was evaluated using the World Health Organization Quality of Life-BREF (WHOQOL-BREF). In both groups, statistically significant improvements were observed in pain level, physical function, balance, and quality of life parameters after treatment (p<0.05). However, the results between the groups were statistically similar. In conclusion, balance exercises provided multidimensional clinical benefits in individuals with gonarthrosis and coxarthrosis and can be incorporated as a supportive method into rehabilitation programs for individuals with osteoarthritis.