Bāhnāme-i Pādişāhî (metin, inceleme, dizin)
Bāhnāme-i̇ Pādi̇şāhî (text, review, index)
  1. Tez No: 996216
  2. Yazar: MİNE USLU CÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ÖZGÜR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
Özet
Bu tezde 15. yüzyıl Eski Anadolu Türkçesi döneminde Farsçadan Türkçeye tercüme edilen Bāhnāme-i Pādişāhînin müellifi, mütercimi ve müstensihi bilinmeyen yeni bir nüshası incelenmiştir. Çalışmamız; giriş, metin, inceleme, dizin ve tıpkıbasım olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde eserin türü, eserin adı, yazılış amacı, yazarı, yazılış tarihi, eserin konusu ve içeriği, eserin tespit edilen nüshaları, hakkında bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde eser ses ve şekil bilgisi yönünden incelenmiştir. Metin bölümünde mülkiyeti şahsımıza ait olan bahname nüshası ile Süleymaniye Kütüphanesi Laleli Koleksiyonu 01616 numaralı nüsha ve Konya Yazma Eserler Kütüphanesi Bölge Müdürlüğü Hacıbektaş Demirbaş No:25 numarada kayıtlı nüsha karşılaştırılarak metin incelenmiştir. Dizin bölümünde kelimeler alfabetik sıraya göre dizilmiş ve sözlük oluşturulmuştur. Tıpkıbasım bölümünde el yazmanın fotoğraflarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines a newly discovered manuscript of the Bāhnāme-i Pādişāhî, a work translated from Persian into Turkish during the 15th-century Old Anatolian Turkish period, whose author, translator, and scribe remain unknown. This study consists of five main chapters: introduction, linguistic analysis, critical edition (transcription), index, and facsimile. The introduction provides detailed information regarding the genre, title, purpose, author, and composition date of the work, as well as its subject matter, content, and identified manuscripts. In the analysis section, the work is examined in terms of phonology and morphology. The text section presents an investigation of the manuscript based on a comparison between our private copy of the Bāhnāme and two other manuscripts: one from the Laleli Collection of the Süleymaniye Library (No: 01616) and another from the Konya Manuscripts Regional Directorate, Hacıbektaş Collection (No: 25). The index section presents an alphabetical glossary of the vocabulary used in the text. In the facsimile section, high-quality photographs of the original manuscript are included.