Otel restoranlarında çalışan aşçıların gıda katkı maddesi içeren ürünleri satın alma davranışları: Planlı davranış teorisi kapsamında incelenmesi
The behaviors of chefs working in hotel restaurants to buy products containing food additives: Examination within the scope of planned behavior theory
- Tez No: 996233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Tourism, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, otel mutfaklarında çalışmakta olan aşçıların katkı maddesi içeren ürünlere yönelik tutumları, öznel normları, algılanan davranış kontrolü, risk algısı, kolaylık algısı, hazırlama süresi ve gıda katkı maddesi bilgi düzeylerinin satın alma niyetleri üzerindeki etkilerini Planlı Davranış Teorisi çerçevesinde incelemektir. Bu kapsamda tutumların risk algısı, kolaylık algısı ve hazırlama süresi ile satın alma niyeti arasında aracılık rolü test edilirken, risk algısı ve satın alma niyeti arasındaki ilişkide aşçıların gıda katkı maddesi bilgi düzeylerinin düzenleyici bir etkiye sahip olup olmadıkları da ayrıca incelenmiştir. Bu doğrultuda Antalya'da yer alan otel mutfaklarında çalışan 675 aşçıdan çevrimiçi ve yüz yüze anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde yapısal eşitlik modeli kullanılarak yapılar arası ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Araştırma bulgularına göre, bağımsız değişkenlerin satın alma niyeti üzerindeki doğrudan etkileri incelendiğinde risk algısı, kolaylık algısı, tutum, öznel normlar, algılanan davranışsal kontrol ve hazırlama süresinin satın alma niyetini anlamlı bir şekilde etkilediği belirlenmiştir. Aşçıların katkı maddesi içeren gıdalara yönelik tutumlarının, risk algısı, kolaylık algısı ve hazırlama süresi ile satın alma niyetleri arasındaki ilişkilerde anlamlı bir aracılık etkisi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Gıda katkı maddelerine yönelik risk algısı ile satın alma niyetleri arasındaki ilişkide gıda katkı maddesi bilgi düzeylerinin düzenleyici bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Hızın ve kolaylığın önemli olduğu otel mutfakları düşünüldüğünde hem zaman açısından hem de gıda güvenliği risklerinin önlenmesi açısından gıda katkı maddesi içeren hazır yiyeceklerin otel mutfaklarında kullanımının uygun olacağı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to explore the effects of chefs working in hotel kitchens' attitudes towards products containing additives, subjective norms, perceived behavioural control, risk perception, perceived convenience, preparation time and knowledge level of food additives on their purchase intentions within the framework of the Theory of Planned Behaviour. Within this scope, the mediating role of attitudes in the relationship between risk perception, perceived convenience, preparation time, and purchase intention is tested, while the moderating effect of chefs' knowledge level of food additives on the relationship between risk perception and purchase intention is also analyzed. In this direction, data were collected from 675 chefs working in hotel kitchens in Antalya using online and face-to-face survey methods. Structural equation modelling was used to analyse the data and reveal the relationships between the structures. According to the research findings, when the direct effects of independent variables on purchase intention were examined. Chefs' attitudes, risk perception, perceptions of convenience subjective norms, perceived behavioural control, and preparation time significantly affect purchase intention. It was concluded that chefs' attitudes towards foods containing additives have a significant mediating effect on the relationships between risk perception, perceived convenience, preparation time, and purchase intention. Additionally, it was observed that food additive knowledge levels did not have a moderating effect on the relationship between risk perception towards food additives and purchase intention. Considering hotel kitchens where speed and convenience are important, we believe that the use of ready-to-eat foods containing food additives in hotel kitchens would be appropriate both in terms of time and in terms of preventing food safety risks.