G-20 ülkelerinde yenilenebilir enerji tüketiminin dinamikleri: Finansal gelişme, yolsuzluk algısı ve yeşil tahvil piyasalarının rolü
Renewable energy consumption dynamics in G-20 countries: An empirical analysis of the roles of financial development, corruption perception, and green bond markets
- Tez No: 996246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ ÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Maliye, Enerji, Banking, Finance, Energy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çevresel sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir enerji dönüşümü çerçevesinde finansal sistemlerin, yeşil finansman araçlarının ve kurumsal yapıların rolünü G-20 ülkeleri örnekleminde analiz etmeyi amaçlamaktadır. 2000–2020 dönemine ait panel veri seti üzerinden gerçekleştirilen analizlerde, finansal gelişmişlik düzeyi, yeşil tahvil piyasalarının derinliği, politik yolsuzluk seviyesi ve yenilenebilir enerji tüketimi arasındaki dinamik ilişkiler Sistem GMM yöntemiyle incelenmiştir. Ampirik bulgular, yenilenebilir enerji tüketiminin gecikmeli değerinin cari dönem tüketimi üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bu durum, yenilenebilir enerji tüketiminde belirgin bir süreklilik ve patika bağımlılığı bulunduğuna işaret etmekte; enerji dönüşüm sürecinin kısa vadeli politika değişimlerinden ziyade, uzun vadeli ve istikrarlı yapısal dinamikler çerçevesinde şekillendiğini ortaya koymaktadır. Finansal sistemlerin nicel büyüklüğünün veya derinliğinin tek başına yenilenebilir enerji tüketimini artırmada yeterli olmadığını; finansal kaynakların hangi alanlara ve hangi finansman araçları aracılığıyla yönlendirildiğinin belirleyici olduğunu ortaya koymaktadır. Buna karşılık, yeşil tahvil piyasalarının derinliği yenilenebilir enerji tüketimi üzerinde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahiptir. Yeşil tahvillerin, çevresel hedeflerle uyumlu faaliyetlere yönelik hedefli ve uzun vadeli finansman sağlaması, yenilenebilir enerji tüketiminin artışını destekleyen temel bir mekanizma olarak öne çıkmaktadır. Politik yolsuzluk değişkenine ilişkin bulgular, yenilenebilir enerji tüketimi üzerindeki etkinin zayıf ve sınırlı düzeyde olduğunu göstermektedir. Kurumsal kalite göstergesi olarak ele alınan yolsuzluk algısının, yenilenebilir enerji tüketimini doğrudan belirleyen temel bir unsurdan ziyade; politika istikrarı, finansman koşulları ve düzenleyici güvenilirlik kanalları üzerinden dolaylı etkiler yaratan bir çerçeve faktörü niteliği taşıdığı anlaşılmaktadır. Bu çalışma, finansal gelişmişlik, yeşil tahvil piyasaları ve kurumsal kalite arasındaki etkileşimi birlikte ele alarak, yenilenebilir enerjiye geçişin çok boyutlu bir kurumsal ve ekonomik çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Elde edilen bulgular, G-20 ülkelerinde sürdürülebilir enerji dönüşümünün, finansal sistemlerin genel gelişmişlik düzeyinden ziyade; yeşil finansman araçlarının etkinliği ve kurumsal yapıların destekleyici rolü çerçevesinde şekillendiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the role of financial systems, green financing instruments, and institutional structures within the framework of environmental sustainability and the sustainable energy transition in a sample of G-20 countries. Using a panel dataset covering the period 2000–2020, the dynamic relationships among the level of financial development, the depth of green bond markets, political corruption, and renewable energy consumption are examined through the System GMM estimator. The empirical findings indicate that the lagged value of renewable energy consumption has a positive and statistically significant effect on its current level. This result suggests a strong persistence and path dependency in renewable energy consumption, implying that the energy transition process is shaped by long-term and stable structural dynamics rather than short-term policy fluctuations. The results further show that the quantitative size or overall depth of financial systems alone is insufficient to increase renewable energy consumption; rather, the allocation of financial resources and the specific financing instruments through which they are channeled play a decisive role. In contrast, the depth of green bond markets exerts a positive and statistically significant impact on renewable energy consumption. By providing targeted and long-term financing for activities aligned with environmental objectives, green bonds emerge as a key mechanism supporting the expansion of renewable energy use. Findings related to the political corruption variable reveal that its direct effect on renewable energy consumption is weak and limited. As an indicator of institutional quality, perceived corruption appears to function less as a direct determinant of renewable energy consumption and more as a contextual factor that generates indirect effects through channels such as policy stability, financing conditions, and regulatory credibility. Overall, this study demonstrates that the transition to renewable energy should be evaluated within a multidimensional institutional and economic framework that jointly considers financial development, green bond markets, and institutional quality. The results suggest that in G-20 countries, sustainable energy transformation is driven less by the general level of financial system development and more by the effectiveness of green financing instruments and the supportive role of institutional structures.