Toplumsal cinsiyet perspektifinden enerji şifacılığı yapan kadınların deneyimleri üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the experiences of women working as energy healers from a gender perspective
  1. Tez No: 996264
  2. Yazar: BURÇİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE KABUKCUOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, toplumsal cinsiyet perspektifinden enerji şifacılığı yapan kadınların deneyimlerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde tamamlayıcı ve alternatif tıp uygulamalarına yönelik artan ilgiyle birlikte enerji şifacılığı, kadınların yoğunlukla yer aldığı alanlardan biri olarak dikkat çekmektedir. Çalışmada, enerji şifacılığına yönelen kadınların kişisel motivasyonları, toplumsal cinsiyet rolleriyle ilişkili deneyimleri, karşılaştıkları mesleki zorluklar ve başa çıkma stratejileri ele alınmıştır. Araştırma, yorumsamacı-feminist paradigma çerçevesinde nitel bir tasarımla yürütülmüştür. Kuramsal çerçevede Simone de Beauvoir, bell hooks ve Judith Butler' ın toplumsal cinsiyet kuramlarından; Carol Gilligan ve Joan Tronto'nun bakım etiği yaklaşımlarından yararlanılmıştır. Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan ve en az iki yıldır enerji şifacılığı pratiği sürdüren 36 kadınla derinlemesine görüşmeler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile gerçekleştirilmiş, veriler MAXQDA aracılığıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Bulgular sekiz ana tema altında toplanmıştır : (1) Şifacılık yolculuğuna giriş, (2) Uygulanan yöntemler ve öğrenme süreci, (3) Kişisel ve Spiritüel Dönüşüm , (4)Toplumsal cinsiyetin uygulamaya etkisi, (5) Toplumsal algı ve damgalama, (6) Seans dinamikleri ve danışan profili, (7) Mesleki zorluklar ve başa çıkma, (8) Güçlenme ve toplumsal etki. Katılımcıların anlatıları, enerji şifacılığının bireysel bir iyileşme alanı olmanın ötesinde, kadınların özneleşme, güçlenme ve toplumsal dayanışma süreçlerine katkı sunduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, kadınların şifacılık pratiklerinin hem patriyarkal toplumsal cinsiyet normlarını yeniden üretebilme riskini barındırdığını hem de feminist bilgi üretimi, kolektif güçlenme ve alternatif dayanışma ağları açısından dönüştürücü bir potansiyel taşıdığını göstermektedir. Sonuç olarak, enerji şifacılığı yapan kadınlar, hem kendi yaşam öykülerinde hem de danışanlarının hayatlarında dönüşüm yaratarak toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine özgün katkılar sunmaktadır. Bu bağlamda araştırma, feminist bilgi üretimine; toplumsal cinsiyet, bakım emeği ve kadınların spiritüel pratikler aracılığıyla kurdukları özneleşme ve güçlenme süreçlerine ilişkin literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the experiences of women practicing energy healing from a gender perspective. With the growing interest in complementary and alternative health practices in recent years, energy healing has emerged as a field in which women are predominantly involved. The study explores the personal motivations of women who turn to energy healing, their experiences in relation to gender roles, the professional challenges they encounter and the strategies they develop to cope with these challenges. The research was conducted using a qualitative design within an interpretive–feminist paradigm. The theoretical framework draws on gender theories developed by Simone de Beauvoir, bell hooks, and Judith Butler, as well as care ethics approaches proposed by Carol Gilligan and Joan Tronto. In-depth interviews were conducted with 36 women living in different regions of Türkiye who have been practicing energy healing for at least two years. The data were collected through semi-structured interview forms and analyzed thematically using MAXQDA software. The findings were organized under eight main themes: (1) Entry into the healing journey, (2) Applied methods and learning processes, (3) Personal and spiritual transformation, (4) The impact of gender on practice, (5) Social perceptions and stigmatization, (6) Session dynamics and client profiles, (7) Professional challenges and coping strategies, (8) Empowerment and social impact. Participants' narratives reveal that energy healing extends beyond an individual healing practice and contributes to women's processes of subjectivation, empowerment and social solidarity. The findings further indicate that while women's healing practices may carry the risk of reproducing patriarchal gender norms, they also hold transformative potential in terms of feminist knowledge production, collective empowerment, and the formation of alternative networks of solidarity. In conclusion, women who practice energy healing make unique contributions to the struggle for gender equality by creating transformation in both their own life stories and the lives of their clients. In this context, the research offers a unique contribution to feminist knowledge production; to the literature on gender, care labor, and the processes of subjectification and empowerment that women establish through spiritual practices.