Toplumsal cinsiyet perspektifinden kentsel eşitsizlik
Urban inequality by gender perspective
- Tez No: 210968
- Danışmanlar: PROF. SEMA ERDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Sociology, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu kent sosyolojisi doktora tezi; kentsel esitsizlik konusunu toplumsal cinsiyet perspektifiyle ele almaktadır. Tez, zaman cografyası yanı sıra toplumsal cinsiyet ve kentle ilgili farklı disiplinlerin katkısını da alarak; farklı kentsel gruplar için mekansal esitsizligin toplumsal cinsiyet açısından farklılık gösterdigini ortaya koymaktadır. Tezde niteliksel yaklasımla gerçeklestirilen bir saha arastırması kapsamında; toplumsal cinsiyet iliskilerinin degisimi ile mekansal form ve süreçlerin degisimi arasındaki iliskiye dair bulgular sunulmaktadır. Kentsel esitsizlik, sınıf ve toplumsal cinsiyet eksenleri ve bu eksenlerin kesisimi baglamında incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to contribute to clarify urban inequality by gender perspective. The debate of thesis is in urban sociology with the contribution of time geography and related disciplines concerned with urban and gender issues. It also seeks to highlight the significance of intersection gender and class. A field research with qualitative metod of the thesis shows there are differences in urban groups for urban inequality according to gender.