Fiziksel aktivitenin ergenlerde beden algısı, psikolojik iyi oluş ve sosyal kaygı üzerine etkisi
The effect of physical activity on body perception, psychological well-being and social anxiety in adolescents
- Tez No: 996292
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇALIK VELİ KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada fiziksel aktivitenin ergenlerde beden algısı, psikolojik iyi oluş ve sosyal kaygı üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada kontrol gruplu deneysel (ön test- ara test ve son test) model ile amaçlı örneklem yöntemi kullanıldı. Araştırma grubunu, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Konya'nın Yunak ilçesinde bulunan Yunak Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulunda öğrenim gören 9. Sınıf öğrencilerden, denek grubu kız öğrenci (n=15), erkek öğrenci (n=15), kontrol grubu kız öğrenci (n=15), erkek öğrenci (n=15), olmak üzere toplam 60 öğrenci oluşturmuştur. Uygulama gruplarına fiziksel etkinlik kartlarından rastgele seçilen haftada 3 gün 2 şer saat olmak üzere toplamda 26 hafta boyunca program uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Beden Algısı Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından elde edilen verilerin analizi SPSS 22.0 yazılımı (SPSS Inc, Chicago, IL, ABD) ve Microsoft Excel bilgisayar programları kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak alınmıştır. Uygulama ve öncesi sonrası grup içi değişkenler arasındaki farkları belirlemek adına Eşleştirilmiş t testi (Paired Sample t-testi) kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılığı belirlemek adına ise Bağımsız örneklem t-testi (Independent Sample t-test) kullanılmıştır. Bulgulara göre; Beden algısı fark puanlarının tüm gruplarda ön test ve ara test değerlerinde bir farklılık göstermediği fakat son test ölçüm değerlerinde deney grubu lehine bir fark olduğu görülmüştür. Psikolojik iyi oluş ve sosyal kaygı fark puanları arasında ise her iki grup arasında ön test, ara test ve son test ölçüm değerlerinde bir farklılık görülmemiştir. Sonuç olarak; fiziksel aktivitenin ergenlerde beden algısının gruplar arasında deney gurubu lehine pozitif yönde artış sağlarken psikolojik iyi ve sosyal kaygı düzeylerine bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effects of physical activity on body image, psychological well-being, and social anxiety among adolescents. A controlled experimental design (pre-test, mid-test, and post-test) and purposive sampling method were utilized. The study group consisted of 60 ninth-grade students enrolled in Yunak Anatolian Imam Hatip High School, Science and Social Sciences Project School, located in the Yunak district of Konya during the 2022–2023 academic year. 15 female and 15 male students in the sample group were allocated to the experimental group, with an identical number assigned to the control group.The experimental groups participated in a 26-week physical activity program, conducted three times a week for two hours each session, with activities randomly selected from physical activity cards. Data were collected using a Personal Information Form, Body Image Scale, Psychological Well-Being Scale, and the Social Anxiety Scale for Adolescents. The data obtained from the research instruments were analyzed using SPSS 22.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) and Microsoft Excel software with a significance level set at p < 0.05. Paired Sample t-tests were used to determine intra-group differences between pre- and post-measurements, while Independent Sample t-tests were applied to compare differences between groups. According to the findings, body image difference scores did not show any variation between the pre-test and mid-test measurements across all groups; however, a difference in favor of the experimental group was observed in the post-test measurements.For the psychological well-being and social anxiety difference scores, no significant differences were observed between the two groups in the pre-test, mid-test, or post-test measurements.In conclusion, participation in physical activity positively improved body image among adolescents in the experimental group, while no significant changes were observed in their psychological well-being and social anxiety levels.