Şeker otu, civanperçemi ve ebegümeci ekstrakt kombinasyonu ile yenilebilir film üretimi ve karakterizasyonu
Edible film production and characterization with a combination of stevia, yarrow, and mallow extracts
- Tez No: 996299
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DOĞA SELİN KAYIHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV EMİNE İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Geliştirme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sürdürülebilir Tarım Gıda Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sürdürülebilirlik Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, mikrodalga ile ekstrakte edilmiş ebegümeci, civanperçemi ve şeker otu özleri ile birleştirilmiş buğday nişastası bazlı yenilebilir filmler geliştirildi. Üstün film oluşturma özellikleri nedeniyle mısır nişastası yerine buğday nişastası seçildi. Filmler fizikokimyasal, mekanik, termal, antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri ile kaplama performansı açısından karakterize edildi. Gliserol ve bitki özleri oranı, film oluşumu, yapısal bütünlük ve su buharı bariyer özelliklerini etkiledi. Her özütten %3 içeren karışım filmi, test edilen diğer karışım formülasyonlarına göre en yüksek toplam fenolik içeriği sergiledi. DPPH radikal temizleme aktivitesi orta düzeyde kalmasına rağmen, genel antioksidan kapasite profili üstün performans gösterdi. SEM ve FTIR analizleri, özütlerin filme homojen entegrasyonunu doğruladı. Filmlerde antimikrobiyal etki gözlenmedi. Diferansiyel tarama kalorimetrisi analizi ve termogravimetrik analiz , bitki özlerinin camsı geçiş sıcaklığını değiştirmeden erime sıcaklığını artırarak termal stabiliteyi artırdığını gösterdi. Her özütten %3 içeren film elma kaplama uygulamalarında enzimatik kahverengileşmeyi, epidermise yakın dokuda iç dokudan fazla geciktirdi. Öncül raf ömrü denemelerinde, bitki özütlü film ve saf film uygulanan nane yapraklarında bitki özütlü filmin renk ve yapısal bütünlüğü kontrol örneklerine göre daha iyi koruduğu ve nispeten stabil bir görünüm sağladığı gözlemlendi. Sonuçlar, mikrodalga destekli ekstraksiyonla bitki özlerinin buğday nişastası filmlerine fonksiyonel özellikler kazandırdığını, performansın formülasyon ve uygulama koşullarına bağlı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, wheat starch–based edible films incorporating microwave-extracted mallow, yarrow, and stevia extracts were developed. Wheat starch was selected due to its superior film forming ability. These films were characterized for their physicochemical, mechanical, thermal, antioxidant, and antimicrobial properties, as well as their coating performance. Glycerol and extract ratios influenced film formation, structural integrity, and water-vapor barrier performance. The film containing 3% of each extract exhibited the highest total phenolic content among the tested formulations. Although the DPPH radical scavenging activity remained moderate, the overall antioxidant capacity demonstrated superior performance. SEM and FTIR analyses confirmed homogeneous integration of the extracts into the film matrix. No antimicrobial effect was observed in films. Thermogravimetric analysis and differential scanning calorimetry demonstrated enhanced thermal stability, with an increased melting temperature without altering the glass transition. In apple coating tests, films containing 3% of each extract delayed enzymatic browning more effectively in epidermal tissues than inner tissues. Preliminary shelf-life studies conducted on mint leaves revealed that extract containing films preserved color and structural integrity better than control. Overall, microwave assisted plant extracts imparted functional advantages to wheat starch films, and performance depended on formulation and application conditions.