أسباب اختلاف الفقهاء: دراسة تحليلية من منظور الشريعة الإسلامية
Fıkıh Âlimlerinin Görüş Ayrılıklarının Sebepleri: İslam Şeriatı Perspektifinden Analitik Bir İnceleme
- Tez No: 996302
- Danışmanlar: PROF. DR. MOHAMMAD MOİN UDDİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Arapça
- Üniversite: Internatıonal Islamıc Unıversıty Chıttagong | Iıuc
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Bilimleri Bilim Dalı
Özet
İslam âlimleri arasında fıkhî ihtilaf olgusunun var olduğu ve hissedildiği görülmektedir. Zira Allah birdir, Peygamber birdir, Şeriat birdir ve biz bütün peygamberlere iman etmekteyiz. Buna rağmen bir taraftan bu fıkhî ihtilaf ortaya çıkmış, diğer taraftan ise İslam düşmanlarının dini ve onun bağlayıcılığını zayıflatmak için çalıştıkları görülmüştür. Bunun sebebi, söz konusu fıkhî ihtilafın etkisiyle İslam fıkhını sorgulamalarıdır. Bütün fakihler, hüküm istinbatında Kur'ân ve Sünnet'in iki temel kaynak olduğu hususunda ittifak etmişlerdir. Bunun dışındaki konularda ise ihtilaf etmişlerdir. Furû' meselelerdeki ihtilaf ise bir problem teşkil etmez. Nitekim ihtilaf, Peygamber Efendimizin sahâbeleri arasında da mevcut olmuştur. Bunun en meşhur örneklerinden biri, Peygamber'in“İkindi namazını (Asr) ancak Benî Kurayza'da kılınız”şeklindeki hadisidir. Aynı şekilde ihtilaf, tâbiîn arasında ve imamlardan günümüze kadar devam etmiştir. Bu ihtilaflar sebebiyle tartışmaya ve çatışmaya gerek yoktur. Zira birçok insan Şeriat ile fıkıh arasındaki farkı ayırt edememekte, bu durum ise çekişmelere yol açmaktadır. Şeriat, Kitap ve Sünnet anlamına gelmektedir ve vahiy değişmez. Fıkıh ise zaman ve mekâna göre yenilenen bir beşerî anlayıştır. Şer'î hükümlerin önemli bir kısmı zannî delillere dayandığından ihtilaf ortaya çıkmaktadır.“Şeriat”terimi kullanıldığında, Kur'ân ve Sünnet olmak üzere vahyin iki türü kastedilir.“Fıkıh”terimi ise Kur'ân ve Sünnet'te yer alan ilâhî nasları anlamaya yönelik insanî çabayı ifade eder. Bu anlayış ve onun sınırları çerçevesinde söz konusu naslar pratik hayata uygulanır. Bu bağlamda, üzerinde ittifak edilen hususlarda iş birliği yapılması, ihtilaf edilen konularda ise hoşgörülü davranılması ve mezhep taassubu ile ayrışmanın şiddetinin azaltılması yönünde arzulanan hedefe katkı sağlaması ümidiyle bu araştırmanın önemi ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the phenomenon of jurisprudential differences among the Islamic scholars desiring and it is sensed it, for Allah is one, the Prophet is one, the Sharia is one, and we all believe in all the Messengers, yet this jurisprudential dispute appeared on the one hand, and on the other hand we see the enemies of Islam working to evade religion and its inevitability, and that is because they questioned Islamic jurisprudence under the influence of this jurisprudential dispute. All jurists are unanimously agreed that the Qur'an and the Sunnah are the two main sources for deducing rulings, and they differ in what is other than them, and the difference in the branches is not a problem. The dispute existed among the Prophet's companions, as in his prominent hadisth where he said, do not pray the afternoon prayer (Asr) except in Banu Quraydah, and the difference was also present between the followers and the imams to the present day. There is no need to dispute because of these differences, and many people do not differentiate between Sharia and jurisprudence, and this leads to fighting, for Sharia means the Book and the Sunnah. The revelation does not change. As for jurisprudence, it is renewed in time and place. Many of the Sharia rulings are speculative evidence, and this leads to the difference. The term Sharia, if it is given, means the revelation of its two types, the Qur'an and the Sunnah. As for the term fiqh, if it is used, it refers to the human effort to try to understand the divine texts contained in the Qur'an and the Sunnah. In light of this understanding and its limits, these texts are applied in practice. Hence the importance of this research, hoping that it would achieve the desired goal of removing the intensity of division and sectarian fanaticism, cooperating on what was agreed upon, and tolerance in what was different in it, in the manner desired by our Shariah law.