Yoğun bakımda yatan hastalarda Pseudomonas pnömonisi için risk faktörlerinin ve başlangıç antibiyotik tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of risk factors for Pseudomonas pneumonia and the effectiveness of initial antibiotic therapy in intensive care unit patients
  1. Tez No: 996368
  2. Yazar: MÜCAHİD ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF AYDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Pseudomonas aeruginosa pnömonileri, yoğun bakımda doğal antibiyotik direnci ve tedavi güçlüğü nedeniyle önemli mortalite sebebidir. Bu nedenle riskli hastaların önceden öngörülerek uygun ampirik antipseudomonal antibiyotik tedavisinin başlanması hayati öneme haizdir. Literatürdeki risk faktörleri çoğunlukla eski çalışmalara dayanmaktadır. Günümüzde ileri yaş ve komorbidite yükündeki artış yoğun bakım hasta profilini değiştirmiştir. Bu çalışmada, yoğun bakımda toplum kökenli pnömonili (TKP) hastalarda P. aeruginosa için risk faktörlerinin belirlenmesi, ampirik antibiyotik tedavisinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve mortaliteyle ilişkili klinik faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde TKP tanılı hastaların kayıtları retrospektif incelenmiştir. Yatışın ilk 48 saatinde solunum yolu ve/veya kan kültürlerinde P. aeruginosa üreyen hastalarla üreme saptanmayan hastalar karşılaştırılmıştır. Hastaların sosyodemografik özellikleri, komorbiditeleri, laboratuvar ve mikrobiyolojik sonuçları değerlendirilmiş; antibiyogramlara göre tedavilerin etkinliği analiz edilmiştir. P. aeruginosa pnömonisi ve mortaliteyle ilişkili risk faktörleri tek ve çok değişkenli istatistiksel analizlerle incelenmiştir. BULGULAR: 236 TKP hastasının, yaş ortancası 71 yıldı, %74,2'si erkekti ve %94,5'inde en az bir komorbidite mevcuttu. Kültür pozitif 132 hastanın %40,9'unda (54/132) P. aeruginosa izole edildi. Çok değişkenli analizde bronşektazi, enteral beslenme (NG/PEG), KOAH, trakeostomi ve bir yıl içinde dirençli etken üremesi bağımsız risk faktörleriydi. P. aeruginosa üreyen hastaların %46,3'ünde antipsödomonal ampirik tedavi başlanmış, izolat duyarlılığıyla uyum %25,9 bulunmuştur. Otuz günlük mortalite %41,1 idi; mortalite, hastalık şiddeti (p=0,003) ve fizyolojik/nutrisyonel rezerv göstergeleriyle (p<0,001) ilişkiliydi. P. aeruginosa üremesi açısından mortalitede anlamlı fark saptanmadı (p=0,31). Nozokomiyal P. aeruginosa pnömonisinde mortalite (p<0,001) ve çoklu ilaç direnci (p=0,03) daha yüksekti. SONUÇ: Bulgularımız, TKP kılavuzunda belirtilen risk faktörlerine ilaveten hastaların; komorbiditelerini, immobilizasyon ve beslenme durumlarını, tıbbi cihaz kullanım durumlarını da kapsayan daha geniş değerlendirilmesinin, riski öngörmede değerli olabileceğini göstermektedir. Çalışmamızın ağır TKP olgularında, P. aeruginosa riskinin öngörülmesinde ve ampirik antibiyotik tedavisinin bireyselleştirilmesinde klinisyene pratik katkı sağlayabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: Pseudomonas aeruginosa pneumonia causes high mortality in intensive care units (ICU) due to intrinsic resistance. Predicting high-risk patients for appropriate empirical treatment is vital. Current literature relies on older data, yet increasing age and comorbidities have altered the ICUs patient profile. This study aimed to determine risk factors for P. aeruginosa, evaluate empirical treatment efficacy, and identify mortality-related factors in ICU patients with community-acquired pneumonia (CAP). MATERIALS AND METHODS: Records of CAP patients at Sakarya Training and Research Hospital Chest Diseases ICU were reviewed retrospectively. Patients with Pseudomonas aeruginosa isolated from respiratory tract and/or blood cultures within the first 48 hours were compared with those without isolation. Sociodemographic characteristics, comorbidities, laboratory and microbiological results were evaluated, and the effectiveness of initial empirical antibiotic therapy was analyzed based on antibiogram results. Risk factors associated with P. aeruginosa pneumonia and mortality were assessed using univariate and multivariate statistical analyses. RESULTS: Of 236 patients (median age 71, 74.2% male), 94.5% had comorbidities. P. aeruginosa was isolated in 22.9% of the total cohort. Multivariate analysis identified bronchiectasis, enteral feeding (NG/PEG), COPD, tracheostomy, and prior resistant pathogen history as independent risk factors. Appropriate empirical treatment was initiated in 46.3% of P. aeruginosa cases, with 25.9% susceptibility concordance. The 30-day mortality rate was 41.1% and was associated with disease severity (p=0.003) and physiological and nutritional reserve indicators (p<0.001). No significant difference in mortality was observed according to P. aeruginosa isolation (p=0.31). However, mortality (p<0.001) and multidrug resistance (p=0.03) were higher in nosocomial cases. CONCLUSION: Beyond standard guideline risks, evaluating comorbidities, immobilization, nutritional status, and medical devices is crucial for prediction. Our findings offer practical guidance for clinicians in assessing P. aeruginosa risk and individualizing empirical treatment in severe CAP.