Üniversite çalışanlarının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum, beslenme bilgi düzeyleri ve uyku kalitelerinin incelenmesi
An investigation into university staff's attitudes towards healthy eating, their levels of nutritional knowledge and their sleep quality
  1. Tez No: 996371
  2. Yazar: DURAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversite çalışanlarının sağlıklı beslenmeye ilişkin tutumları, beslenme bilgi düzeyleri ve uyku kalitelerini incelemek; söz konusu değişkenlerin çeşitli demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını ve değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış nicel bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de devlet üniversitelerinde görev yapan akademik, idari ve destek personeli oluşturmakta olup, örneklemini Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde görev yapan 402 üniversite çalışanı meydana getirmektedir. Veriler; Demografik Bilgi Formu, Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği (SBTO), Beslenme Bilgi Düzeyi Testi (YETBİD) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) kullanılarak toplanmıştır. Verilerin normal dağılım göstermemesi nedeniyle analizlerde Mann–Whitney U, Kruskal–Wallis ve Spearman rho korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum puanları cinsiyet ve yaş değişkenlerine göre anlamlı biçimde farklılaşmış; erkek çalışanların ve 18–25 yaş grubundaki bireylerin tutum puanlarının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Beslenme bilgi düzeyinin cinsiyete ve görev türüne göre anlamlı biçimde farklılaşmadığı saptanmıştır. Uyku kalitesi açısından ise eğitim düzeyi ve kronik hastalık durumu anlamlı belirleyiciler olarak öne çıkmış; eğitim düzeyi arttıkça uyku kalitesinin iyileştiği, kronik hastalığı bulunan çalışanların ise daha düşük uyku kalitesine sahip olduğu belirlenmiştir. Değişkenler arası ilişkiler incelendiğinde, sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ile beslenme bilgi düzeyi arasında pozitif ve orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunurken, beslenme tutumu ve beslenme bilgi düzeyi ile uyku kalitesi arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. v Sonuç olarak, üniversite çalışanlarının sağlık davranışlarının çok boyutlu bir yapıya sahip olduğu; beslenme bilgi düzeyinin tutumları güçlendirdiği, ancak uyku kalitesinin daha çok stres, eğitim düzeyi ve kronik sağlık durumu gibi faktörlerden etkilendiği görülmüştür. Elde edilen bulgular, üniversitelerde çalışan sağlığını geliştirmeye yönelik bütüncül, koruyucu ve kurumsal sağlık politikalarının gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine university employees' attitudes towards healthy eating, their level of nutritional knowledge, and their sleep quality; to determine whether these variables differ according to various demographic characteristics; and to reveal the relationships between the variables. The study is a quantitative research designed using a correlational survey model. The population of the study consists of academic, administrative, and support staff working at state universities in Turkey, and the sample comprises 402 university employees working at Tokat Gaziosmanpaşa University. Data were collected using a Demographic Information Form, the Healthy Eating Attitude Scale (HEAS), the Nutrition Knowledge Level Test (NKLT), and the Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI). Due to the non-normal distribution of the data, Mann– Whitney U, Kruskal–Wallis, and Spearman rho correlation analyses were used in the analyses. According to the research findings, healthy eating attitude scores differed significantly according to gender and age variables; male employees and individuals in the 18–25 age group were found to have higher attitude scores. It was found that the level of nutrition knowledge did not differ significantly according to gender and job type. In terms of sleep quality, educational level and chronic disease status emerged as significant determinants; it was determined that sleep quality improved as educational level increased, while employees with chronic diseases had lower sleep quality. When examining the relationships between variables, a positive and moderately significant relationship was found between attitudes towards vii healthy eating and nutrition knowledge level, while no significant relationship was found between nutrition attitudes and nutrition knowledge level and sleep quality. In conclusion, it was observed that the health behaviours of university employees have a multidimensional structure; nutritional knowledge strengthens attitudes, but sleep quality is more affected by factors such as stress, educational level, and chronic health status. The findings indicate the necessity of comprehensive, preventive, and institutional health policies aimed at improving employee health in universities.