Van Müzesindeki Ortaçağ ve sonrasına ait takılar
Jewelry from the Medieval and post-Medieval periods in the Van Museum
- Tez No: 996394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL BEKMEZ YELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans çalışması, Van Müzesi depo koleksiyonunda yer alan ve Ortaçağ'dan günümüze kadar uzanan ellisekiz takıyı malzeme, teknik, süsleme, tarihi açılardan incelemeyi amaçlamaktadır. Takıların bireysel süslenme aracı olmanın ötesinde, tarih boyunca dini, ekonomik, sembolik ve kültürel anlamlar üstlendiği düşüncesinden hareketle, bu eserler çok boyutlu bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışmada öncelikle takı kavramı teorik olarak tanımlanmış; ardından takı yapımında (altın, gümüş, bronz, cam, taş vb.) ve teknikler (döküm, dövme, telkâri, savat, kakma vb.) ayrıntılı biçimde açıklanmıştır. Van Müzesi deposunda bulunan takılar; İlk Çağ'dan Osmanlı dönemine kadar izler taşıyan örnekler olup, sade motifler ve işçilikleriyle dikkat çekmektedir. Bu takılar, yalnızca bireysel beğeniye değil; aynı zamanda sosyal statüye, inanca, toplumsal cinsiyet rollerine ve yerel geleneklere dair az da olsa veri sunmaktadır. Özellikle çoğu döküm tekniğiyle üretilmiş örnekler dönemin günlük yaşamdaki zanaatkârlık düzeyini ve estetik anlayışını yansıtmaktadır. Çalışma, Van Müzesi deposunda bulunan takıları, benzer örneklerle karşılaştırılarak değişim ve süreklilik açısından; malzeme, biçim ve kullanım alanları açısından ve dönemleri açısından bir değerlendirme yapmaktadır. Van Müzesi deposunda bulunan ve şimdiye kadar incelenmemiş elli sekiz örnek, bölgenin kültürel belleğini yansıtan birer sanat eseri ve tarihsel belge oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine fifty-eight pieces of jewelry from the Van Museum's storage collection, spanning from the Middle Ages to the present day, in terms of material, technique, decoration, and history. Based on the idea that jewelry has taken on religious, economic, symbolic, and cultural meanings throughout history, beyond being an individual decorative item, these pieces have been evaluated using a multidimensional approach. The study first defines the concept of jewelry theoretically, then explains in detail the materials used in jewelry making (gold, silver, bronze, glass, stone, etc.) and techniques (casting, hammering, filigree, savat, inlay, etc.). The jewelry in the Van Museum's collection includes examples dating from the Early Ages to the Ottoman period, notable for their simple motifs and craftsmanship. This jewelry provides data, albeit limited, not only on individual taste but also on social status, beliefs, gender roles, and local traditions. In particular, the examples, most of which were produced using casting techniques, reflect the level of craftsmanship and aesthetic understanding in daily life during that period. The study evaluates the jewelry in the Van Museum's collection in terms of change and continuity, comparing it with similar examples, and in terms of material, form, and areas of use, as well as periods. The fifty-eight examples in the Van Museum's collection, which have not been studied until now, constitute works of art and historical documents that reflect the cultural memory of the region.