E-ticaret platformlarında yapılan kullanıcı yorumlarının tüketicilerin satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Bir şirket örneği
The impact of user reviews on e-commerce platforms on consumers' purchase intention: A company example
  1. Tez No: 996476
  2. Yazar: YASEMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DÜLGEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızla yaygınlaşması ve bunun beraberinde getirdiği alışveriş alışkanlığının değişmesi ile ortaya çıkan e-ticaret platformları ile tüketiciler ürün ve hizmetlere kolaylıkla ulaşabilmektedirler. Geleneksel alışveriş yöntemlerinden farklı olarak e-ticarette tüketiciler ve işletmeler arasındaki iletişim yüz yüze değil sanal ortamlarda gerçekleşmektedir. Bu ortamda tüketiciler ilgili ürün ve hizmetle ilgili birbirinden fazla seçeneklere ulaşabilmekte ve bu seçenekler arasından bir seçim yapması gerekmektedir. Seçenekler arasında karar verme aşamasında kullanıcıların yararlandığı kaynaklardan biri ise kullanıcı yorumlarıdır. Tüm bu bilgilerden yola çıkarak çalışmanın amacının E-ticaret platformlarında yapılan kullanıcı yorumlarının tüketicilerin satın alma niyetleri üzerinde ne gibi bir etkiye sahip olduğunun belirlenmesidir. Bu amaçla bu alanda daha önce yapılan çalışmalar incelenmiş ve bu amaca uygun faktörler seçilerek çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın araştırma kısmında bir e-ticaret platformu belirlenmiş (Trendyol) ve daha önce bu platform da alışveriş yapan, kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 384 katılımcıdan anket ile veri toplanmıştır. Analiz kısmında Faktör analizi, Güvenilirlik analizi, korelasyon ve regresyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulgularının çalışmanın hipotezlerini desteklemekte olduğunu görülmektedir. Araştırma sonuçlarına göre çevrimiçi kullanıcı yorumlarının satın alma niyetini etkilediğini ve iki faktörden“yorumun kalitesi ve yorumun güncellik ve kapsamı”faktörlerinin satın alma niyeti üzerinde pozitif yönde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the rapid spread of technological advancements and the resulting change in shopping habits, e-commerce platforms have emerged, allowing consumers easy access to products and services. Unlike traditional shopping methods, e-commerce involves communication between consumers and businesses taking place in a virtual environment instead of face-to-face. In this environment, consumers can access a variety of different options related to the product or service in question and must make a selection from all these options. One of the resources users utilize during the decision-making stage among options is user reviews. Based on all this information, the aim of this study is to determine what kind of effect user reviews on e-commerce platforms have on consumers' purchase intentions. For this purpose, previous studies in this field were examined, and factors suitable for this aim were selected and included in the study. In the research part of the study, an e-commerce platform (Trendyol) was determined, and data were collected via a survey from 384 participants who had previously shopped on this platform and were selected using user reviews. In the analysis part, Factor analysis, Reliability analysis, correlation, and regression analyses were applied. The research hypothesis was found to support the study's hypotheses. According to the research results, online user reviews affect purchase intention, and it was determined that of two factors 'the quality of the review' and 'the currency and scope of the review' have a positive effect on purchase intention