The attitudes of secondary school students towards native and non-native English speaking teachers in an EFL context
Ortaokul öğrencilerinin ana dili İngilizce olan ve olmayan İngilizce öğretmenlerine karşı tutumları
  1. Tez No: 361947
  2. Yazar: SEMA MEŞİNCİGİLLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUMRU AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma, İngilizce'nin yabancı dil olarak öğretildiği bir ortamda, özel okullarda okuyan ortaokul öğrencilerinin ana dili İngilizce olan ve ana dili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerine karşı tutumlarını incelemektedir. Özellikle, bu öğrencilerin İngilizce öğrenme ve iyi bir İngilizce öğretmeni imajı açısından ne tür tutumlara sahip oldukları araştırılmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin her bir grup öğretmen veya her iki grup öğretmenle ilgili olarak tercihleri araştırılmıştır. Bu tutumları ortaya çıkarabilmek için, 680 öğrenci, tutum ölçen ve öğrencilerin tercihlerinin sebeplerini soruşturan açık uçlu bir sorunun dahil olduğu bir ankete tabi tutulmuş, bu öğrencilerin 84'ü ile toplamda 4.5 saat süren 6 yapılandırılmış odak grup görüşmesi yapılmış ve üç aylık bir süreç içinde, 35 ders saatinde iki İngilizce sınıfı, ana dili İngilizce olan ve olmayan ikişer İngilizce öğretmeni ile gözlemlenmiştir. SPSS programı kullanılarak, nicel sonuçların, ortalama, yüzde ve bağımlı örneklem t-testi analiz edilmiş; nitel sonuçlar da içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, bu öğrencilerin tutumlarının hem İngilizce'yi ana dili olarak konuşan hem de ana dili olarak konuşmayan İngilizce öğretmenlerine karşı olumlu olduğunu göstermiştir. Bundan dolayı bu öğrenciler, çoğunluk itibarıyla, her iki grup öğretmenden de öğrenim görmeyi tercih etmişlerdir. Aynı zamanda, bu öğrencilerin her iki grup öğretmeni de iyi İngilizce öğretmenleri olarak algıladıkları ama ana dili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerini öğretim becerileri bakımından daha fazla tercih ettikleri ortaya konulmuştur. Buna ek olarak, sonuçlar öğrencilerin çoğunun öğretmenlerinin farklı güçlü ve zayıf yönlerinin farkında olduklarını göstermiştir. Bu yüzden, öğrenciler çoğunlukla ana dili İngilizce olan İngilizce öğretmenlerini sözel becerilerin ve kelimenin öğretiminde tercih ederken, ana dili İngilizce olmayan İngilizce öğretmenlerini de çoğunlukla dilbilgisi öğretiminde ve ana dilin (Türkçe) gerekli durumlarda kullanımını sağladıkları için tercih etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the attitudes of secondary school students studying at private schools towards native and non-native English teachers in an EFL context. In particular, what kind of attitudes these students had in terms of learning English and a good English teacher image were investigated. In addition, the students' preferences for each group of teachers or both of them were sought besides the reasons for this preference. In order to reveal the attitudes, 680 students were surveyed through an attitude scale followed by an open ended question seeking the reasons for their preferences, six structured focus group interviews, for about 4, 5 hours in total, were held with 84 of them, and two English classes of students were observed both with two native English speaking teachers and two non-native English speaking teachers in a period of three months for 35 lesson hours. The quantitative results were analysed via SPSS by using means, percentages, and a t-test, and the qualitative data were analysed through the content analysis method. The results of the study indicated that these students had positive attitudes towards both their native English-speaking English teachers and their non-native English-speaking English teachers, so they mostly preferred to be taught by both groups of teachers. It was also revealed that the students perceived both of their teachers to be good English teachers but that they favoured their NNESTs in terms of pedagogical teaching skills. The findings also showed that these students mostly recognized their teachers' different strengths and weaknesses. So, they mostly preferred their NESTs for the teaching of oral skills and vocabulary teaching, and they favoured their NNESTs mostly for grammar teaching and as they provided the use of L1 (Turkish) when necessary.